четвртак, 22. мај 2014.

Tipični problemi sa ruterom i kako se rešavaju (drugi deo)

PROBLEM br.4

Prosleđivanje porta (port forwarding) ne radi na ruteru

Kad imate u mreži IP kameru na primer, za nju je potrebno obezbediti otvoren port kako bi mogli da joj pristupite preko interneta sa neke udaljene lokacije . Ta funkcija rutera naziva se "port forwarding", i kada ste odradili podešavanja na vašem ruteru za potrebe neke aplikacije, postoji alat za proveru da li je odgovarajući port otvoren.
Jedan od linkova koji nudi takvu proveru je ovde!


PROBLEM br.5

  Zaboravili ste lozinku za pristup ruteru ili vašoj mreži

 Ako se suočite sa situacijom da zaboravite lozinku za pristup vašem ruteru ili vašoj mreži, to se rešava tako što resetujete vaš ruter na fabrička podešavanja.
Kako se to radi?
Na zadnjoj strani rutera nalazi se dugme za RESET :


 Koristeći spajalicu za papir, pritisnete dugme i držite sve dok led diode trepere , ili onoliko vremena koliko je proizvođač predvideo za reset na fabrička podešavanja.
Ruteru onda pristupite sa fabričkim podešavanjima i možete da setujete novu lozinku.
Noviji ruteri imaju opcije da se sačuvaju odgovarajuća podešavanja pa predhodna procedura nije neophodna već ih samo pronađete. 

PROBLEM br.6

Moj novi uređaj (tablet, smart telefon) neće da se konektuje na moju mrežu 

Primer: Znate da je vaš ruter ispravan, jer se bez problema konektujete na njega preko laptopa, ali nikako vam ne polazi za rukom da konektujete na njega vaš novi tablet ili igračku konzolu.
 
U čemu je onda problem?
Prvo što treba da potvrdite, to je, da li je vaš novi uređaj ispravan, a to se utvrđuje tako što ga konektujete na neku drugu mrežu, ili wifi hotspot. Ako se konektuje idete na sledeći korak...
Razlog može da bude i sledeći:
Vaš ruter je "dual band" odnosno emituje signal na dve frekvencije: 2.4GHz i 5GHz, i vaš novi uređaj se konektuje na pogrešnu.
Neki ruteri koriste isti SSID za obe frekvencije, pa neki uređaji se ne mogu konektovati automatski na onu pravu. Skoro svi tableti, e-čitači, igrački sistemi se konektuju na
2.4 GHz.
Samo noviji wifi uređaji se konektuju na 5GHz.
Savetuju se da kada radite setup rutera podesite različite SSID imena mreža za svaki opseg (frekvenciju).




Tipični problemi sa ruterom i kako se rešavaju (Prvi deo)

 Pogledajte još:

 

Zaboravili ste lozinku za kućni WiFi ? Potrebno je samo 3 koraka da pogledate koja je?

Tipični problemi sa ruterom i kako da ih rešavate?

Ruter (router) je uredjaj koji u današnje vreme prisutan ne samo u firmama već i u svakoj porodici koja shvata i zna da koristi mogućnosti i prednosti informacionih tehnologija.
Dakle, internet. računari i smart uređaji su postali deo naše kako poslovne tako i privatne svakodnevice.
Da bi smo bili u stanju da omogućimo pristup internetu svim uređajima i svim članovima u kući, za to nam je potreban uređaj koji se naziva ruter (router). Router je u ovom sluc
aju uredjaj koji je i nasa pristupna tacka nasoj mrezi i internetu to jest ACCESS POINT.



   PROBLEM br.1
Kupili ste nov ruter, i sada vas očekuje posao da ga priključite, podesite da radi korektno.
 Kao što smo pomenuli početni korak je da LAN kabl sa modema, koaksijalni, DSL ili FiOS    , koji vam je dodelio ISP (Internet Service Provider) povežete na ruter, (WAN signalna lampa treperi ako imate signal), kao i napajanje rutera.
Proizvođači uz svaki svoj uređaj isporučuju SETUP CD, to jest instalacioni CD koji vas vodi kroz instalaciju vašeg uređaja. Na taj način ključni parametri bivaju automatski podešeni, i ako niste baš na profi nivou sa mrežnim uređajima to je preporučeni način za vas.
Bilo kako bilo neke stvari o vašem ruteru ćete morati da naučite, i mi ćemo baš na njih da se fokusiramo u ovom postu.
Internet signal sa rutera možete da primate bežično ili preko mrežnog LAN kabla .
Potvrda da je WiFi (bežično emitovanje ) uključeno na vašem ruteru je treperenje WLAN idikatora.
Ako je WiFi uključen, neophodno je da podesite WPA ili WPA2 PSK lozinku da ne bi bilo neovlašćenog korišćenja vaše mreže .
Moguća situacija br.1: sve ste odradili ali ipak ne vidite signal sa vašeg rutera. Savetuje se da raskačite kablove izmedju rutera i modema i isključite modem iz napajanje u trajanju od najmanje 30 sekunde, onda sve povežete ponovo.

Situacija br.2: Pokrenuli ste softver sa instalacionog CD-a ali je on javio da ne može da pronađe vaš ruter iako ste povezali računar LAN kablom na jedan od portova rutera.

Rešavanje: Morate na vašem računaru (Windows 7) da otvorite mrežna podešavanja:
Control Panel -Network and Internet-Network Sharing Center-Change Adapter Settings
Zatim napravite desni klik na LAN konekciju i otvorite Properties, pa selektujete Internet Protocol version Version 4 (TCP/IPv4), pa opet izaberete Properties:


Čekirajte "Use the following IP address."  Sad će te biti u situaciji da manualno unesete IP adrese i to tako da prva (IP adresa vašeg računara) bude različit od IP adrese vašeg rutera koja je najčešće  "192.168.1.1", pa vi u prvo polje unesite: "192.168.1.2". To je zbog toga što znate da dva uređaja (u ovom slučaju računar i ruter) u lokalnoj mreži ne mogu imati istu IP adresu. . U polje "Subnet mask," ukucate "255.255.255.0"—tipično za kućnu mrežu, a u polje "Gateway" ukucajte defolt IP adresu rutera— "192.168.1.1" .
Prethodno morate da uradite najčešće kad na ruteru nije uključena opcija DHCP (
Dynamic Host Configuration Protocol) jer to je opcija koja obezbeđuje da svi uređaji priključeni na ruter dobiju različite IP adrese.
Inače što se podešavanja rutera tiče, interfejsu rutera pristupate tako što u vaš  web pretraživač u URL polje ukucate IP adresu rutera: 192.168.1.1.
Zatim će te biti pitane za korisničko ime i lozinku, koje određuje proizvođač rutera, i kad to unesete ulazite u interfejs rutera.

PROBLEM br.2

Ime vaše mreže je nestalo sa liste mreža koje vaši uređaji vide

Kod podešavanja (setup) koja ste odradili pokretanjem CD sigurno ste bili pitani za ime vaše mreže , koje će drugi uređaji da vide i koje ste izabrali i uneli. Ime te mreže na ruteru je SSID i on ga emituje u okolinu kao ime signala.
 Ako ste pristupili ruteru jedna od opcija koja je na raspolaganju kod rutera je da podesite da emituje ime vaše mreže (Network Name Broadcasting)  ili da to ne čini, pa vaša mreža neće biti vidljiva.
Iz bezbedosnih razloga možete učiniti vašu mrežu i nevidljivom, ali podrazumeva se da ste prethodno podesili sve vaše uredjaje da primaju signal.

Ako se desilo (i to ne vašom voljom), da nestane ime vaše mreže morate da odradite sledeće:
Podesite vaš računar ili drugi uređaj da se konektuje na ruter i kad on ne emituje ime mreže!

 Control Panel->Network and Internet->Network and Sharing->Manage Wireless Networks.
Ako vidite vašu bežičnu mrežu izlistanu, napravite desni klik na nju pa idite na properties. Izaberite opciju"Connect even if the network is not broadcasting its name (SSID)."

Ako ne vidite vašu mrežu izlistanu, kliknite "Add" pa odaberite "Manually connect to a wireless network" onda unesite informacije o vašoj mreži.

 
PROBLEM br.3

Često dolazi do prekida signala sa vašeg rutera  

Vi bezbrižno surfujete internetom i iznenada internet signal se prekine.


Potencijalno rešenje: Ovo je čest problem, naročito za one koji koriste kablovski internet ili FIOS. Uzrok je u nestabilnosti signala a razlog ja najčešće spliter. Zato zamenite spliter u skladu sa sledećim uputstvom: Ako koristite nekoliko splitera na ulazu vaše kablovske mreže, proverite da li je njihova specifikacija-7dB splitter (piše na nalepnici). Pokušajte zamenu-7dB splittera kojim je vaš modem povezan, sa spliterom od -3.5 dB , koji bi trebalo da smanji gubitke signala. Signal može da se pojača i dupliranjem sa dva splitera, ako su izlazi slobodni:



 Nastavak

Pogledajte još:

Zaboravili ste lozinku za kućni WiFi ? Potrebno je samo 3 koraka u Windows 7 da pogledate koja je?

недеља, 18. мај 2014.

Kako da uđete u SAFE MODE u Windows 8 i 8.1 operativnom sistemu

Dok smo koristili XP, Vistu i Windows 7 operativne sisteme, u Safe Mode režim rada ulazilo se pritiskom na F8 (neposredno kod podizanja operativnog sistema). Sada kad smo prešli na Windows 8 i Windows 8.1 operativne sisteme, svedoci smo da preko tog funkcionalnog dugmeta ne možete ući u Safe Mode režim rada računara.

Da bi ste došli u ovaj režim rada računara morate da iskoristite Advanced Startup Option:

 
Da bi ste došli do te tačke iskoristite sledeći put:



 PC Settings

    Znate za Charms bar 8 (koji se pojavljuje na desnoj strani Windows 8 skrina ) prelaskom preko te površine (touch screen).

    Ako koristite tastaturu, iskoristite prečicu WIN+I .
    
    Zatim kliknete (tapnete) na Settings.
    
    Izaberete Change PC settings pri dnu otvorenog menija.
    
   Zatim idete na Update and recovery iz liste opcija na levoj strani PC settings prozora.

    Napomena: Predhodne verzije pre Windows 8.1, izaberete General kako bi prešli na
    
    Choose Recovery.
    
    Locirajte Advanced startup, pri dnu liste opcija na desnoj strani u sklopu koje treba da pokrenete 
RESTART.
    
    .
    Tako se otvaraje sve opcije Advanced Startup-a, među kojima je i Safe mode, sa napomenom koje F 1-9 funkcionalno dugme treba da pritisnte za ulaz u safe mode (kod mene je to bilo F4 -laptop DELL).
----------------------------------------------
Metoda br.2

 SHIFT + Restart

Držite dugme SHIFT dok tapkate ili kliknete na  Restart, dostupno preko Power ikone.

Savet: Power ikona je na raspolaganju u Windows 8 ili iz  Settings charm ili iz logon/lock ekrana.

Napomena: Ova metoda neće raditi ako to pokušate preko tastature sa touch screen-a(ekrana na dodir). Morate da imate fizičku tastaturu.


среда, 14. мај 2014.

Novi Intel i7 procesori sa integrisanim GPU

Dok s jedne strane ATI (AMD) razvija crossfire tehnologiju grafike, koja podrazumeva istovremeni rad i do četiri grafička procesora istovremeno, Intel u svojoj najnovijoj generaciji procesora ima integrisane i grafičke procesore:



Prateći softver omogućava sledeće:
Ako   toku rada ima potrebe za boljim performansama, automatski se aktivira eksterna (spoljna ) grafika. Možete za svaku aplikaciju pojedinačno da definišete nivo zahtevanih grafičkih performasi koje će biti stavljene na raspolaganju od strane sistema.

четвртак, 8. мај 2014.

Добро дошли на Портал еУправа Републике Србије!




 У складу са општим развојем електронског пословања, информисања и пословне комуникације на нивоу Европске Уније развијен је Портал еУправа Републике Србије !
Које су предности овог портала? Намењен је грађанима привреди и државним,општинским и јавним институцијама.
Не морате стајати у редовима ради заказивања термина или преузимања образаца, искористите предност електронског пријављивања и попуњавања из удобности вашег стана или радног простора.
Које све услуге и институције су на располагању проверите на самом порталу:
http://www.euprava.gov.rs/

еУслуге

На овој страни можете приступити услугама електронске управе.
Услуге су подељене на услуге за грађане и привреду.
Услуге можете претраживати преко животних области и ситуација, кликом на одговарајућу икону.
До жељене услуге можете доћи и преко линкова за преглед, по почетном слову назива услуге или преко назива надлежног органа државне управе који пружа услугу.
Можете користити и класичну претрагу уносом дела речи или целе речи из назива услуге у поље које се налази у горњем десном углу стране и кликом на дугме поред.
Уколико услуга садржи оригинални образац, то је назначено симболом .
Уколико се услуга може извршити електронским путем, то је назначено симболом .
Извршавање неких електронских услуга доступно је само корисницима пријављеним путем електронског сертификата, у зависности од потребног степена аутентификације који захтева орган државне управе који пружа услугу. На страни Технички услови можете се упознати са техничким предусловима за извршавање електронских услуга на Порталу које захтевају коришћење електронског сертификата.


услуге

  • Продужење регистрације возила на овлашћеним техничким прегледима (услуга намењена физичким лицима) - Министарство унутрашњих послова Републике Србије
  • Заказивање термина за подношење захтева за регистрацију возила - Нови Сад - Министарство унутрашњих послова Републике Србије
  • Заказивање термина за подношење захтева за личну карту и пасош - Нови Сад - Министарство унутрашњих послова Републике Србије
  • Заказивање термина за подношење захтева за личну карту и пасош - Ниш - Министарство унутрашњих послова Републике Србије
  • Заказивање термина за подношење захтева за личну карту и пасош - Панчево - Министарство унутрашњих послова Републике Србије

најновије услуге

  • Завод за интелектуалну својину - УНИВЕРЗАЛНА УСЛУГА - Завод за интелектуалну својину Републике Србије
  • Замена старе возачке дозволе за нову (картичну) - Министарство унутрашњих послова Републике Србије
  • Издавање временске дозволе за међународни јавни превоз ствари домаћем превознику - Министарство саобраћаја
  • Раздужење вожње обављене ЦЕМТ дозволом за међународни јавни превоз ствари домаћем превознику - Министарство саобраћаја
  • Раздужење појединачне дозволе за међународни јавни превоз ствари домаћем превознику - Министарство саобраћаја 

Пореске управе Републике Србије: Е-ПОСЛОВАЊЕ Информације



Од 01. априла 2012. године, свим ПДВ пореским обвезницима, омогућено је електронско подношење ПДВ пријава преко Интернет портала Пореске управе Републике Србије (https://eporezi.poreskauprava.gov.rs/). Овим је успешно завршена пилот фаза, у којој је електронско подношење ПДВ пријава било омогућено само одређеној групи пореских обвезника.
Пореска управа Републике Србије је, у мају 2011. године, свим ПДВ обвезницима поштом послала образац пријаве за е-пословање са упутством на полеђини. После тога је почео поступак регистрације за електронско пословање и до сада је регистровано приближно 25.000 ПДВ пореских обвезника. Поступак регистрације пореских обвезника за електронско пословање је и даље отворен, а треба нагласити да је регистрација као и електронско пословање могућност али не и обавеза пореских обвезника.
За приступ електронском сервису посредством Интернет портала Пореске управе, потребан је квалификовани електронски сертификат, а сам процес подношења ПДВ пријаве бива праћен одговарајућим порукама сервиса на систему. После приступа електронском сервису, порески обвезници могу погледати детаљно корисничко упутство, обавештење о евиденционом броју поднете пореске пријаве, као и статус пријаве.
Очекујемо да ће Пореска управа, на бази свог стратешког циља остварења електронске комуникације и омогућавања електронских услуга свим пореским обвезницима, у наредном периоду развити сервисе за потпуно електронско пословање.

Све потребне информације везане за електронско пословање порески обвезници могу наћи:
на Интернет страници Пореске управе Републике Србије:
позивом Контакт центра Пореске управе на број телефона:
0700 700 007
или ако позивате са мобилног телефона на број:
011 33 10 111.
13.06.2011.год.
  • Поступак регистрације пореских обвезника за електронско пословање је и даље отворен и одвија се на већ раније дефинисан начин, а заинтересовани ПДВ порески обвезници могу овде преузети образац ПЕП, попунити га и предати матичној ПДВ филијали.
  • Након приступа електронском сервису (https://eporezi.poreskauprava.gov.rs/) путем електронских сертификата, на истом месту порески обвезници могу најпре погледати детаљно корисничко упутство, а након подношења могу видети обавештење о евиденционом броју поднете пореске пријаве (које могу одштампати), као и статус пореске пријаве.
  • Приступом електронском сервису и уношењем ПИН-а, порески обвезници условно речено прелазе у зону одговорности Пореске управе, када ће сам процес подношења ПДВ пријава бити праћен и одговарајућим порукама сервиса. Пре овога, постоји могућност постојања других проблема као нпр  лоша инсталација подршке за електронске сертификате у ком случају предлажемо да се порески обвезници обрате својим сертификационим кућама.
  • У овој фази велики порески обвезници не могу путем електронских сертификата на овакав начин комуницирати са Пореском управом из разлога што је овим обухваћен само процес подношења ПДВ пријава, а да се целокупно њихово пословање са Пореском управом ослања на „стари начин комуникације“ преко https://www.poreskauprava.gov.rs/PUOnline/; тј. у овом тренутку нисмо предвидели ову двојаку могућност. 
  • Подношење ПДВ пријаве преко портала Пореске управе је могућност и у овом тренутку не спречава друге варијанте (нпр постојећи начин подношења преко портала ПКС-а).
  • Уколико порески обвезници поднесу ПП ПДВ пријаву у папирном облику, нису у обавези да то ураде и електронским путем.
01.06.2011.год.
  • Електронски сервис за подношење пореских пријава за порез на додату вредност (ПП ПДВ) је доступан у складу са раније дефинисаном динамиком.
  • У пилот (почетној)  фази,  Пореска управа ће ограничити број корисника поменутог електронског сервиса из разлога неочекивано великог интересовања исказаног кроз број већ пристиглих ПЕП образаца, односно број регистрованих пореских обвезника за електронско пословање.
  • Пореска управа ће вас на овом месту, о актуелностима из ове области  у наредном периоду, редовно обавештавати.
  • Интернет адреса електронског сервиса за подношење пореских пријава је: https://eporezi.poreskauprava.gov.rs/
 
______________________

Достављање попуњеног ПЕП обрасца је могућност ПДВ обвезника, а не и обавеза (порески обвезник није у обавези да врати непопуњен образац).
У првој фази, Пореска управа ће омогућити регистрацију само ПДВ пореских обвезника (само њима је и поштом послата ПЕП пријава).
Регистрација осталих пореских обвезника за е-пословање биће извршена у следећој фази.
Предвиђено је да ПДВ обвезници доставе ПЕП образац (за регистрацију) искључиво ПДВ матичним филијалама, а Пореска управа ће их накнадно обавестити о извршеној регистрацији.
За само е-пословање са Пореском управом потребно је да порески обвезник (у првом тренутку Законски заступник из ПЕП пријаве) у међувремену прибави (уколико већ не поседује) електронски сертификат од стране овлашћених сертификационих тела. Пореска управа ће омогућити аутентификацију за те електронске сертификате. Колико је нама познато тренутно постоје следећа овлашћена сертификациона тела: Привредна комора, МУП, ПТТ, HALCOM.
Званичан списак регистрованих сертификационих тела је доступан на Web страни: http://www.mtid.gov.rs/aktivnosti/euprava/elektronski-potpis/registar-sertifikacionih-tela/
Порески обвезници ће моћи у наредном периоду да пословање са Пореском управом врше као и до сада: предавањем папирних образаца.
Е-пословање са Пореском управом је бесплатно; евентуално могу постојати трошкови издавања/коришћења електронских сертификата о чему се можете обавестити код овлашћених сертификационих тела.

Pogledajte još:

Korisni programi!!!

уторак, 6. мај 2014.

Napajanje za vaš računar- Power Supply- potrebna instalisana snaga i stabilnost

U ovom postu ćemo da se osvrnemo da veoma bitnu komponentu računara a to je napajanje ili Power Supply (engl.).
Kabl iz vašeg kućišta priključujete na gradsku mrežu od 220- 230V naizmenične struje, ali on vodi do napajanja koje redukuje napon u jednoj grani na 12V DC (napajanje matične ploče i HDD-a) a u ostalim granama na 5VDC (DC-jednosmerna struja) i 3,3VDC za ostale komponente.


Osnovne karakteristike izlaza su i konektori koji su na starijim napajanjima PATA (Paralel ATA), a na novijim SATA (Serial ATA):


 
Crni je SATA a beli PATA

Mi ovde nećemo da se bavimo detaljnom šemom napona na pojedinim pinovima u konektorima za računar, koga interesuje to može na netu da vidi u svako vreme.

Razlog za pisanje ovog posta je više razjašnjavanje potrebne snage napajanja, koja bi zadovoljila kompletnu konfiguraciju komponenti u vašem računaru, to jest obezbedila njihov stabilan rad i stabilan rad sistema.
Postoji ASUS-ov kalkulator za izračunavanje minimalne snage potrebne vašem računaru, a da bi proračuna bio tačan morate da unesete tačno sve komponente i njihov broj u vašem računaru.



Kao što vidite unosite tip ploče, tip i broj CPU (centralna procesorska jedinica) i GPU (grafički procesor), broj modula RAM memorije, broj optičkih jedinica, broj hard diskova, kao i aktivnih USB priključaka. Naravno i broj ubačeni PCI kartica i aktivnih ventilatora utiče na potrebnu snagu.

Link za ovaj kalkulator je sledeći:
http://support.asus.com/powersupply.aspx

Cooler Master proizvodi kvalitetna napajanja, pa na njihovom sajtu postoji takođe kalkulator snage napajanja:



Link za ovaj detaljan kalkulator je: 
http://www.coolermaster.outervision.com/


Kad je u pitanju napajanje, još jedan važan detalj je buka koju proizvodi ventilator u njemu, (ako ga ima) i stabilnost napajanja u smislu prekostrujne zaštite i zaštite od skokova napona.
Znači pomenuta zaštita je minimum zahteva za iole kvalitetno napajanje, u protivnom svaki ispad u gradskoj mreži je potencijalna opasnost najpre za napajanje vašeg računara a onda i za sam računar.

Buka zavisi od kvaliteta ventilatora i broja njegovih obrtaja, a ono što još moram da pomenem je to da je prašina najveći neprijatelj vašeg napajanja. Venntilator uvlači istu i prašina prekriva metalne hladnjake i komponente, a to povećava temperaturu. Istovremeno prašina može da  blokira vetilator a to znači brz kraj za vaše napajanje.

Kompanije ili pojedinci koji ne žele ili ne smeju da se suoče sa otkazivanjem napajanja računara rešenje traže i instliranjem UPS-a (Uninterruptible Power Supply), to je neprekidno napajanje.
Neprekudno napajanje je uređaj koji obezbeđuje (zavisno od kvaliteta) napon i stabilnost ka vašem  računaru i kad dodje do ispadanja (prekida) u gradskoj mreži:

 Preuzeto sa Wikipedia.com

Performans UPS-a birate u skladu sa svojim zahtevima, to jest zahtevima vaših uredjaja, ili tačnije potrebne snage u vašoj telekomunikacionoj ili računarskoj mreži, i potrebnog vremena za rezervnom snagom (odsustvo glavnog izvora napajanja)
Više detalja o karakteristikama UPS-a:

Pogledajte još:

PC KOMPONENTE

Računar se upali sam od sebe?!


KOMPJUTERIJA Servis - Dozvolite da se predstavimo, mi rešavamo svaki problem sa Vašim računarom,tabletom, LCD televizorom i savetujemo

Dragi naši verni pratioci i klijenti, KOMPJUTERIJA SERVIS je zaokružen i kompletan servisni sistem, koji na kvalitetan i pristupačana nači...