Ruter (router) je uredjaj koji u današnje vreme prisutan ne samo u firmama već i u svakoj porodici koja shvata i zna da koristi mogućnosti i prednosti informacionih tehnologija.
Dakle, internet. računari i smart uređaji su postali deo naše kako poslovne tako i privatne svakodnevice.
Da bi smo bili u stanju da omogućimo pristup internetu svim uređajima i svim članovima u kući, za to nam je potreban uređaj koji se naziva ruter (router). Router je u ovom sluc
aju uredjaj koji je i nasa pristupna tacka nasoj mrezi i internetu to jest ACCESS POINT.
PROBLEM br.1
Kupili ste nov ruter, i sada vas očekuje posao da ga priključite, podesite da radi korektno.
Kao što smo pomenuli početni korak je da LAN kabl sa modema,
koaksijalni, DSL ili FiOS , koji vam je dodelio ISP (Internet Service
Provider) povežete na ruter, (WAN signalna lampa treperi ako imate
signal), kao i napajanje rutera.
Proizvođači uz svaki svoj uređaj isporučuju SETUP CD, to jest instalacioni CD koji vas vodi kroz instalaciju vašeg uređaja. Na taj način ključni parametri bivaju automatski podešeni, i ako niste baš na profi nivou sa mrežnim uređajima to je preporučeni način za vas.
Bilo kako bilo neke stvari o vašem ruteru ćete morati da naučite, i mi ćemo baš na njih da se fokusiramo u ovom postu.
Internet signal sa rutera možete da primate bežično ili preko mrežnog
LAN kabla .
Potvrda da je WiFi (bežično emitovanje ) uključeno na vašem ruteru je treperenje WLAN idikatora.
Ako je WiFi uključen, neophodno je da podesite WPA ili WPA2 PSK lozinku da ne bi bilo
neovlašćenog korišćenja vaše mreže .
Moguća situacija br.1: sve ste odradili ali ipak ne vidite signal sa vašeg rutera. Savetuje se da raskačite kablove izmedju rutera i modema i isključite modem iz napajanje u trajanju od najmanje 30 sekunde, onda sve povežete ponovo.
Situacija br.2: Pokrenuli ste softver sa instalacionog CD-a ali je on javio da ne može da pronađe vaš ruter iako ste povezali računar LAN kablom na jedan od portova rutera.
Rešavanje: Morate na vašem računaru (Windows 7) da otvorite mrežna podešavanja:
Control Panel -Network and Internet-Network Sharing Center-Change Adapter Settings
Zatim napravite desni klik na LAN konekciju i otvorite
Properties, pa selektujete
Internet Protocol version Version 4 (TCP/IPv4), pa opet izaberete
Properties:
Čekirajte
"Use the following IP address." Sad će te biti u situaciji da manualno unesete IP adrese i to tako da prva (IP adresa vašeg računara) bude različit od IP adrese vašeg rutera koja je najčešće
"192.168.1.1", pa vi u prvo polje unesite: "192.168.1.2". To je zbog toga što znate da dva uređaja (u ovom slučaju računar i ruter) u lokalnoj mreži ne mogu imati istu IP adresu. . U polje "Subnet mask," ukucate "255.255.255.0"—tipično za kućnu mrežu, a u polje "Gateway" ukucajte defolt IP adresu rutera— "192.168.1.1" .
Prethodno morate da uradite najčešće kad na ruteru nije uključena opcija DHCP (
Dynamic Host Configuration Protocol) jer to je opcija koja obezbeđuje da svi uređaji priključeni na ruter dobiju različite IP adrese.
Inače što se podešavanja rutera tiče, interfejsu rutera pristupate tako što u vaš web pretraživač u URL polje ukucate IP adresu rutera: 192.168.1.1.
Zatim će te biti pitane za korisničko ime i lozinku, koje određuje proizvođač rutera, i kad to unesete ulazite u interfejs rutera.
PROBLEM br.2
Ime vaše mreže je nestalo sa liste mreža koje vaši uređaji vide
Kod podešavanja (setup) koja ste odradili pokretanjem CD sigurno ste bili pitani za ime vaše mreže , koje će drugi uređaji da vide i koje ste izabrali i uneli. Ime te mreže na ruteru je SSID i on ga emituje u okolinu kao ime signala.
Ako ste pristupili ruteru jedna od opcija koja je na raspolaganju kod rutera je da podesite da emituje ime vaše mreže (Network Name Broadcasting) ili da to ne čini, pa vaša mreža neće biti vidljiva.
Iz bezbedosnih razloga možete učiniti vašu mrežu i nevidljivom, ali podrazumeva se da ste prethodno podesili sve vaše uredjaje da primaju signal.
Ako se desilo (i to ne vašom voljom), da nestane ime vaše mreže morate da odradite sledeće:
Podesite vaš računar ili drugi uređaj da se konektuje na ruter i kad on ne emituje ime mreže!
Control Panel->Network and Internet->Network and Sharing->Manage
Wireless Networks.
Ako vidite vašu bežičnu mrežu izlistanu, napravite desni klik na nju pa idite na properties. Izaberite opciju"Connect even if the network is not
broadcasting its name (SSID)."
Ako ne vidite vašu mrežu izlistanu, kliknite "Add" pa odaberite
"Manually connect to a wireless network" onda unesite informacije o vašoj mreži.
PROBLEM br.3
Često dolazi do prekida signala sa vašeg rutera
Vi bezbrižno surfujete internetom i iznenada internet signal se prekine.
Potencijalno rešenje: Ovo je čest problem, naročito za one koji koriste kablovski internet ili FIOS. Uzrok je u nestabilnosti signala a razlog ja najčešće spliter. Zato zamenite spliter u skladu sa sledećim uputstvom: Ako koristite nekoliko splitera na ulazu vaše kablovske mreže, proverite da li je njihova specifikacija-7dB splitter (piše na nalepnici). Pokušajte zamenu-7dB splittera kojim je vaš modem povezan, sa spliterom od -3.5 dB , koji bi trebalo da smanji gubitke signala. Signal može da se pojača i dupliranjem sa dva splitera, ako su izlazi slobodni:
Nastavak
Pogledajte još: