U današnje vreme, aktuelni su LED televizori, a ime su dobili po tipu pozadinskog osvetljenja. LED pozadinsko osvetljenje, za isvor svetlosti (KOJA OSVETLJAVA SLIKU), koristi LED (Light emiting diode) diode koje emituju svetlost.
KOJI SU TIPIČNI PROBLEMI SMART TELEVIZORA?
Problem br.0
Noviji televizori su sada uglavnom SMART verzija, što znači da imaju mogućnost da se konektuju na internet, koriste pretežno Android operativni sistem, i aplikacije koje se masovno koriste u tom sistemu poput YouTube-a, Chrome-a, Facebooka, Netfliks-a itd.
Konekcija je uglavnom WiFi (bežična), a moguća je i žičana, peko mrežnog kabla. Kao serviser mogu da kažem da stabilnost tih smart televizora nije na nekom zavidnom nivou, pogotovu kad ste često na internetu, jer ste zapravo na vetrometini, izloženi raznoaraznim malicioznim softverskim pretnjama.
1. Dolazi do pada sistema i Android (ili neki drugi sistem) ne može da se podigne, pa kao rezultat tv samo vrti LOGO proizvođača i ne može da podigne sistem!
Šta je rešenje u tim situacijama? Rešenje je reinstalacija operativnog sistema.
Instalacija se nasnimi na USB fleš memoriji, ubaci u USB port tv-a i uz odgovarajuću proceduru se reinstalira sistem.
Reinstalacija je moguća ako je matična ploča ispravna, odnosno ako je ispravan EMMC ili NAND čip na matičnoj, u taj čip se upisuje instalacija sistema.
Kod ozbiljnijih proizvođača do softvera možete da dođete na zvaničnom sajtu proizvođača televizora, na stranici za podršku. Morate imate na umu da kad kupujete jeftiniji televizijski aparat, nerenomiranih proizvođača, nemate nikakvu onlajn podršku, van garantnog roka, a često i u garantnom roku.
2. KVAR MATIČNE PLOČE
Matična ploča često bude na udaru, kad u Vašoj okolini dolazi do atmosverskih pražnjenja i grmljavina . Visoki napon proizvede strujni udar i preko risivera i HDMI kabla spali direktno procesor i tako je matična ploča mrtva. Ako je slabiji udar često za početak dođe samo do otkazivanja HDMI ulaza, ali kasnije otkaže i ostalo (procesor).
Kad je procesor mrtav, mrtva je i matična ploča, ne reaguje na daljinski upravljač i ne svetli signalna lampica, a može i da svetli ali ne reaguje.
U takim slučajevima rešenje je zamena matična ploče. Popravku matične u smislu zamene procesora mogu da obave samo usko specijalizovani servisi, ali taj poduhvat uglavnom iskošta kao nova matična ploča.
3. Otkazivanje displeya (panela ) TV-a
Kako se TV tehnologija razvija tako je i rezolucija ugrađenih panela sve veća i veća. Sad su aktuelni 4K (UHD) paneli, čija je rezolucija 3840x2160. To je duplo više od ranijih FHD (Full HD). I naše servisersko iskustvo je i da se duplo češće kvare. Kako televizori postaju sve veći, 55", 65", 75", 85" itd. tako je zahtevnost izrade takvih panela sve veća.
4. Kvar napajanja na TV-u
Oscilacije napona, grmljavine, ili loš kvalitet samih komponenti u napojnom delu ploče, može da rezultira otkazivanjem napajanja tv-a.
Ozbiljniji televizori su do sad uglavnom imali razdvojen napojni i procesorski deo, odnosno zasebno napojnu i procesorsku ploču.
Međutim sve više , uglavnom zbog ušteda, ove dve ploče se spajaju u jednu. To svakako umanjuje kvalitet TV aparata, odnosno povećava njegovu ranjivost.
Otkazivanjem napojnog dela tv je praktično mrtav. Napojna ploča se vrlo uspešno popravlja u našem servisu. Isto tako rešavamo i ostale probleme:
- zamena pozadisnkog osvetljenja
- reinstalacija operativnog sistema tv-a
- zamena/ popravka matične/napojne ploče
- popravka elektronike panela
- zamena TV panela, svih formata
Kompjuterija IT Services je na raspolaganju i za konsultacije i za rešavanje svih Vaših problema.
Popunjavajte zahtev za servisom ili se obratite na tel:
061 28 106 29
063 41 77 46
KOMPJUTERIJA IT SERVICES, ana raspolaganju +381 61 28 106 29
ОдговориИзбриши