субота, 1. март 2025.

Šta je "Contract for Differences" (CFD)- Ugovor za razliku?

 Šta je ugovor za razlike (CFD)?

Ugovor za razlike (CFD) je sporazum između kupca i prodavca koji predviđa da kupac mora platiti prodavcu razliku između trenutne vrednosti sredstva i njegove vrednosti u vreme ugovora.

CFD je vrsta trgovine derivatima. CFD-ovi omogućavaju trgovcima i investitorima da profitiraju od kretanja cena bez posedovanja osnovne imovine. CFD ne uzima u obzir osnovnu vrednost sredstva, već samo promenu cene između ulaska u trgovinu i izlaska.

CFD-ovi su sve popularniji na berzama širom sveta, ali nisu dozvoljeni u SAD.

KLJUČNI segmenti

• Ugovor za razlike (CFD) je sporazum između investitora i CFD brokera o razmeni razlike u vrednosti finansijskog proizvoda između vremena otvaranja i zatvaranja ugovora.

• CFD investitor nikada zapravo ne poseduje osnovno sredstvo, već umesto toga prima prihod na osnovu promene cene tog sredstva.

• Neke prednosti CFD-ova uključuju pristup osnovnoj imovini po nižoj ceni od direktne kupovine sredstva, lakoću izvršenja i mogućnost da se ide na duge ili kratke pozicije.

• Nedostatak CFD-a je trenutno smanjenje početne pozicije investitora, koja se smanjuje za veličinu spreda pri ulasku u CFD.

• Ostali CFD rizici uključuju slabu industrijsku regulativu, potencijalni nedostatak likvidnosti i potrebu za održavanjem adekvatne marže.

Kako funkcionišu ugovori za razlike (CFD)?

CFD je sporazum između investitora i CFD brokera o razmeni razlike u vrednosti finansijskog proizvoda između vremena otvaranja i zatvaranja ugovora. To je napredna strategija trgovanja koju koriste samo iskusni trgovci.

U CFD transakciji se ne isporučuju fizička dobra ili hartije od vrednosti. CFD investitor nikada ne poseduje osnovno sredstvo, ali se plaća na osnovu promene cene tog sredstva. Na primer, umesto kupovine ili prodaje fizičkog zlata, trgovac može jednostavno da spekuliše o tome da li će cena zlata rasti ili padati.

Investitori mogu da koriste CFD-ove da bi se kladili o tome da li će cena osnovnog sredstva ili hartije od vrednosti porasti ili pasti. Trgovci se mogu kladiti na kretanje naviše ili naniže. Ako trgovac koji je kupio CFD vidi povećanje cene imovine, ponudiće svoje vlasništvo na prodaju.

Utvrđuje se neto razlika između nabavne i prodajne cene. Neto razlika koja predstavlja dobit od trgovanja se namiruje preko brokerskog računa investitora.

Ako trgovac veruje da će vrednost imovine opasti, može se postaviti početna pozicija za prodaju. Da bi zatvorio poziciju, trgovac mora da kupi trgovinu za prebijanje. Zatim se neto razlika gubitka namiruje preko računa trgovca.

Zemlje u kojima možete trgovati CFD-ovima

CFD-ovi su dozvoljeni na navedenim, vanberzanskim (OTC) tržištima u mnogim zemljama, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Australiju, Nemačku, Švajcarsku, Singapur, Španiju, Francusku, Južnu Afriku, Kanadu, Novi Zeland, Švedsku, Norvešku, Italiju, Tajland, Belgiju, Dansku i Holandiju, kao i poseban administrativni region Hong Kong1.

Finance Magnates. „Gde brokeri mogu da ponude CFD-ove širom sveta — raspad propisa.“

Američka komisija za hartije od vrednosti (SEC) je ograničila trgovinu CFD-ovima u Sjedinjenim Državama, ali nerezidenti mogu da trguju pomoću njih.2

Kada su tržišta akcija širom sveta pala 2022. godine, interesovanje investitora za trgovanje CFD-om je takođe opao. Pad u Google pretragama u vezi sa CFD-ovima odražavao je niži nivo angažovanja sa strategijom trgovanja. Pad prihoda od trgovanja od strane brokerskih firmi koje nude CFD trgovanje takođe je signalizirao ovaj pad.3

Troškovi trgovanja CFD-ovima

Troškovi trgovanja CFD-ovima uključuju proviziju (u nekim slučajevima), trošak finansiranja (u određenim situacijama) i raspon—razliku između cene ponude (kupovne cene) i cene ponude u trenutku kada trgujete.

Obično nema provizije za trgovanje forek parovima i robom. Međutim, brokeri obično naplaćuju proviziju za akcije.

Na primer, broker CMC Markets, kompanija za finansijske usluge sa sedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, naplaćuje provizije koje počinju od 0,10% ili 0,02 USD po akciji za akcije koje se nalaze na berzi u SAD i Kanadi. Otvaranje i zatvaranje trgovine čine dve odvojene trgovine, što znači da se trgovcu naplaćuje provizija za obe trgovine.4

Može se primeniti naknada za finansiranje ako zauzmete dugu poziciju. To je zato što se prekonoćne pozicije za proizvod smatraju investicijom, a provajder je pozajmio trgovcu novac za kupovinu sredstva. Trgovcima se obično naplaćuje kamata za svaki dan kada drže poziciju.

Primer CFD trgovine

Pretpostavimo da trgovac želi da kupi CFD-ove po ceni akcija GlakoSmithKline-a. Trgovac vrši trgovinu od 10.000 funti. Trenutna cena GlakoSmithKline-a je 23,50 funti. Trgovac očekuje da će se cena akcija povećati na 24,80 funti po akciji. Raspon ponude je stoga 24,80–23,50.

Trgovac će platiti proviziju od 0,1% pri otvaranju pozicije i još 0,1% kada se pozicija zatvori. Za dugu poziciju, trgovcu će biti naplaćena naknada za finansiranje preko noći (obično kamatna stopa LIBOR plus 2,5%).

Trgovac kupuje 426 ugovora po ceni od 23,50 funti po akciji, tako da je trgovačka pozicija 10.011 funti.

Pretpostavimo da se cena akcija GlakoSmithKline-a poveća na 24,80 funti za 16 dana. Početna vrednost trgovine je 10.011 funti, ali je konačna vrednost 10.564,80 funti.

Profit trgovca (pre troškova i provizije) je sledeći:

10.564,80 £ - 10.011 £ = 553,80 £

Pošto je provizija 0,1%, trgovac plaća 10 funti po ulasku u poziciju. Pretpostavimo da su kamate 7,5% koje se moraju platiti svakog od 16 dana koliko trgovac drži poziciju (426 × 23,50 £ × 0,075 ÷ 365 = £2,06. Pošto je pozicija otvorena 16 dana, ukupna naknada je 16 × £2,09 = £32.).

Kada se pozicija zatvori, trgovac mora da plati još 0,01% provizije od 10£.

Neto profit trgovca jednak je dobiti minus troškovi:

553,80 (provizija) - 10 (provizija) - 32,92 (kamate) - 10 (provizija) = 500,88 funti (neto profit)

Prednosti CFD-a

Viša poluga

CFD-ovi pružaju veću polugu od tradicionalnog trgovanja. Standardna poluga na CFD tržištu podleže regulaciji. Nekada je bila samo 2% marže za održavanje (poluga 50:1), ali je sada ograničena na opseg od 3% (leveridž 30:1) i mogla bi da se kreće do 50% (leveridž 2:1).

Zahtevi za niže marže znače manje izdatke kapitala za trgovca i veći potencijalni prinos; međutim, povećana poluga takođe može povećati gubitke trgovca.5

Pristup globalnom tržištu sa jedne platforme

Mnogi CFD brokeri nude proizvode na svim glavnim svetskim tržištima, omogućavajući pristup non-stop. Investitori mogu trgovati CFD-ovima na mnogim stranim tržištima.

Nema pravila o skraćenju ili pozajmljivanju akcija

Određena tržišta imaju pravila koja zabranjuju skraćenje, zahtevaju od trgovca da pozajmi instrument pre prodaje kratke ili imaju različite zahteve za marginama za kratke i duge pozicije.

CFD instrumenti mogu biti skraćeni u bilo kom trenutku bez troškova pozajmljivanja jer trgovac ne poseduje osnovno sredstvo.

Profesionalno izvršenje bez naknade

CFD brokeri nude mnoge iste tipove naloga kao i tradicionalni brokeri, uključujući stope, limite i nepredviđene naloge, kao što su „jedan otkazuje drugi“ i „ako se uradi“. Neki brokeri koji nude zagarantovana zaustavljanja će naplatiti naknadu za uslugu ili nadoknaditi troškove na drugi način.

Brokeri zarađuju novac kada trgovac plaća spred. Povremeno naplaćuju provizije ili naknade.

Da bi kupio, trgovac mora da plati traženu cenu, a da bi prodao ili kratko prodao, trgovac mora da plati cenu ponude. Ovaj raspon može biti mali ili veliki u zavisnosti od volatilnosti osnovnog sredstva; fiksni rasponi su često dostupni.

Nema uslova za dnevno trgovanje

Određena tržišta zahtevaju minimalne iznose kapitala za dnevnu trgovinu ili postavljaju ograničenja na broj dnevnih trgovina koje se mogu obaviti na određenim računima. CFD tržište nije vezano ovim ograničenjima. Svi vlasnici računa mogu dnevno trgovati ako žele.

Računi se često mogu otvoriti za samo 1.000 dolara, iako su 2.000 i 5.000 dolara uobičajeni minimalni zahtevi za depozit.

Raznovrsne mogućnosti trgovanja

Brokeri trenutno nude CFD-ove za akcije, indekse, trezore, valute, sektore i robu. Ovo omogućava špekulantima zainteresovanim za različita finansijska sredstva da trguju CFD-ovima kao alternativu razmenama.

Nedostaci CFD-a

Trgovci plaćaju spred

Dok CFD-ovi nude atraktivnu alternativu tradicionalnim tržištima, oni takođe predstavljaju potencijalne zamke. Kao prvo, plaćanje razlike na ulaze i izlaske eliminiše potencijal za profit od malih poteza.

Raspon takođe smanjuje dobitne trgovine za mali iznos u poređenju sa osnovnim hartijem od vrednosti i povećaće gubitke za mali iznos. 

Dakle, dok tradicionalna tržišta izlažu trgovca naknadama, propisima, provizijama i višim kapitalnim zahtevima, CFD-ovi smanjuju profit trgovaca kroz troškove širenja.

Slaba regulativa industrije

CFD industrija nije strogo regulisana. Kredibilitet CFD brokera zasniva se na reputaciji, dugovečnosti i finansijskoj poziciji, a ne na statusu ili likvidnosti vlade.

Postoje odlični CFD brokeri, ali je važno istražiti pozadinu brokera pre otvaranja naloga.


Rizici

CFD trgovanje je brzo i zahteva pažljivo praćenje. Kao rezultat toga, trgovci bi trebalo da budu svesni značajnih rizika kada trguju CFD-ovima. Postoje rizici likvidnosti i marže koje morate održavati; ako ne možete da pokrijete smanjenje vrednosti, onda vaš provajder može zatvoriti vašu poziciju, a vi ćete morati da pokrijete gubitak bez obzira šta se kasnije desi sa osnovnom imovinom.

Rizici poluge izlažu vas većoj potencijalnoj dobiti, ali i većim potencijalnim gubicima. Iako su ograničenja za zaustavljanje gubitka dostupna od mnogih CFD provajdera, oni ne mogu garantovati da nećete pretrpeti gubitke, posebno ako dođe do zatvaranja tržišta ili oštrog kretanja cena.

Rizici izvršenja takođe mogu nastati zbog kašnjenja u trgovini.

Pošto industrija nije regulisana i postoje značajni rizici, CFD-ovi su zabranjeni u SAD od strane Komisije za hartije od vrednosti (SEC).2

Šta je ugovor za razlike (CFD)?

Ugovor za razlike (CFD) je sporazum između trgovca i finansijske institucije u kome se investitor kladi na buduću vrednost imovine. Razlika između cene na otvaranju i zatvaranju trgovine se izmiruje u gotovini. 

Nema fizičke isporuke robe ili hartija od vrednosti. Klijent i broker razmenjuju razliku u početnoj ceni trgovine i njenoj vrednosti kada se trgovina poništi ili poništi.

Kako funkcionišu CFD-ovi?

Ugovor za razlike (CFD) omogućava trgovcima da spekulišu o budućim tržišnim kretanjima osnovne imovine bez stvarnog posedovanja ili preuzimanja fizičke isporuke osnovne imovine. 

CFD-ovi su dostupni za niz osnovnih sredstava, kao što su akcije, roba i devize.

CFD uključuje dve trgovine. Prva trgovina stvara otvorenu poziciju, koja se kasnije zatvara kroz obrnutu trgovinu sa CFD provajderom po drugoj ceni.

Ako je prva trgovina kupovina ili duga pozicija, druga trgovina (koja zatvara otvorenu poziciju) je prodaja. Ako je početna trgovina bila prodaja ili kratka pozicija, zaključna trgovina je kupovina.

Neto profit trgovca je razlika u ceni između početne trgovine i trgovine na zatvaranju (umanjena za proviziju ili kamatu).

Zašto su CFD-ovi ilegalni u SAD?

CFD-ovi su uglavnom neregulisani. To su proizvodi koji se nude bez recepta (OTC), a ne putem berzi. Ovo ih stavlja van domašaja Komisije za bezbednost i razmenu, koja reguliše američka tržišta.

Komisija za trgovinu robnim fjučersima (CFTC) i Komisija za hartije od vrednosti (SEC) zabranjuju stanovnicima i građanima SAD da otvaraju CFD račune na domaćim ili stranim platformama.2

Da li je trgovanje CFD-ovima bezbedno?

Trgovanje CFD-ovima je rizično, a njihove potencijalne prednosti mogu zaseniti povezani rizik druge ugovorne strane, tržišni rizik, rizik novca klijenta i rizik likvidnosti. CFD trgovanje takođe može biti rizično kao rezultat drugih faktora, uključujući lošu regulativu u industriji, potencijalni nedostatak likvidnosti i potrebu da se održi adekvatna marža zbog potencijalnih gubitaka sa leveridžom.

Možete li zaraditi novac sa CFD-ovima?

Da, moguće je zaraditi trgujući CFD-ovima. Međutim, trgovanje CFD-ovima je rizičan posao u odnosu na druge oblike trgovanja. Najuspešniji CFD trgovci su iskusni trgovci sa bogatim iskustvom.


Izvor: Investopedia

Нема коментара:

Постави коментар

Истакнути пост

Pouzdan Servis Računara, Televizora i Kućnih Uređaja - Vaš Partner za Kvalitetne Popravke

  KOMPJUTERIJA IT SERVICES U današnje vreme, kada su elektronski uređaji sastavni deo svakodnevnog života, pouzdan i brz servis je od suštin...

KOMPJUTERIJA IT SERVICES