петак, 27. децембар 2013.

Obrada i manipulacija fotografijama

Imate fotoaparat i napravili ste fotografije. Kvalitet vaših fotografija naravno zavisi od vašeg foto aparata na prvom mestu, ali i od vašeg iskustva i umeća da podesite pojedine parametre na fotoaparatu, shodno vremenskim uslovima, dobu dana, upadnom uglu svetlosti itd.

Kvalitetom foto aparata i podešavanjima ćemo se baviti drugom prilikom a ovde ćemo pokazati kako da pravite izmene na fotografijama koje ste već napravili, pa kakve god da su mogu se menjati i dorađivati na različite načine.
Za takav poduhvat potreban vam je odgovarajući softver, program, pa da krenemo.

U vašem windows operativnom sistemu imate naj prostiji alat kao deo Office paketa, koji se zove:
Picture Manager


u tom programu ne možete praviti izmene na fotografiji u smislu izmene pojedinih detalja na slici, ali možete iskoristiti sledeće:

Ukolio je bilo upotrebe blica, a slikana je grupa ljudi, vrlo često, pošto je oko po svojoj prirodi optičko sočivo, u oku pojedinih osoba se vidi odsjaj blica u vidu "crvenog oka".
Većina fotoaparata ima mogućnost da to odmah korigujete u samom foto aparatu, ali ako to nije urađeno, ovaj program nudi opciju: "Red eye removal", to vidite kad otvorite Edit Picture.

Jednostavno kružnu alatku podesite preko oka i kliknete oK, crveno oko će nestati, a možete operaciju da ponovite i više puta.
U ovom paketu možete još da:
- promenite veličinu slike (Resize picture)
- Da isečete onaj deo slike koji vam je interesantan, da ga dobijete u krupnom planu (Crop)
- Možeet da sažimate sliku ili da je rotirate, da menjate kontrast i boje.






Shvatate da je ovo program koji ima samo naj osnovnije i ograničene mogućnosti.
Ako se igrate dalje i želite slici da dodate strelice, nešto da zaokružite, obojite,  dodate dijalog box ili tekst, to jednostavno možete da učinite u programu Paint, koji takođe već imate na raspolaganju u svom računaru. Otvorite windows START pa All Programs i u folderu Accesories nalazite PAINT:


Kada nekome želite da pokažete vaš ekran, tkz. screenshot, pritisnte na vašoj tastaturi dugme Print screen pa kad otvorite Paint samo kliknite na paste, i dobićete sliku vašeg ekrana koju posle možete da menjate po želji i da zapamtite u formatu koji želite.

Sledeći besplatan ali po mogućnostima napredniji program je Paint NET. možet da ga preuzmet sa neta.


Ovaj program ima sličnosti i rađen je po uzoru na Photoshop, znači za naprednije korisnike, a ako želite da učite osnovne korake u fotošopu, pronađite neki tutorijal na netu.
Znači master verzija  programa kojim možete da činite čuda sa imidžima i fotografijama je PHOTOSHOP:



Na našem blogu objasnio sam i kako možete da menjate pozadinu imidža, slike u Microsoft Officu (word, power point).
Toliko za sad pa srećno, onima koji ovo nisu znali.

субота, 21. децембар 2013.

Tutorijali na Internetu- Šta su to Webinari- Umeće pretraživanja

U današnje vreme gotovo da ne postoji problematika koja nije u manjoj ili većoj meri obrađena na internetu. Ukoliko poznajete dobro engleski jezik onda vam je na raspolaganju ogromna baza podataka, tutorijala (obuka), analiza, kontakata.
 Ukoliko ste željni znanja, samo treba da budete vešti u pretraživanju, da vešto zadajete "ključnu reč" za problematiku koja vas interesuje i onda možete da pronađete rešenja za mnoge dileme.
Dobra vest je i što ima sve više materijala na srpskom i jezicima bivših YU republika.
Zadatak ovog bloga je da Vam otvori vrata i usmeri ka svetu znanja, ali i upozori na potencijalne opasnosti koje vrebaju sa interneta. Dakle sve će biti pisano tako da bude razumljivo i za obične korisnike a ne samo za IT profesionalce, jer njima pomoć i nije potrebna.
 Pa da krenemo!
Postoje mnoge "online" enciklopedije ali mnogi znaju da je WIKIPEDIJA (shodno ranku- šesti sajt na netu), najveća među onlajn enciklopedijama.

http://www.wikipedia.org/
Ne samo što su obarađene sve oblasti nego su na raspolaganju na brojnim jezicima. To je ogromna enciklopedija jer kad se registrujete možete i sami da dodajete sadržaje, a i da menjate one za koje smatrate da nisu potpuno relevantni. Naći će te obaješnjenje gotovo svih pojmova, samo na sajtu ukucajte problematiku koja vas interesuje.

Ukoliko ste okupirani sadržajima za unapređenje vašeg IT znanja, sada već ima puno toga  da se nauči ili preuzme sa sledećih sajtova:

http://tutoriali.org/

Na ovom sajtu sve što preuzmete za otvaranje morate da unesete lozinku: "tutoriali.org".

Tako da bi jedan sajt proizveo više interesovanja, mora da obrađuje i teme koje nisu posvećene samo jednoj oblasti, pa makar to bila i IT. Jednostavno morate da se pozabavite vrućim temama svakodnevice i onda  će te sa više strana i sa više verovatnoće da ugostite posetioce.
Primer za to je  znanje.org;

http://www.znanje.org/

Ako ste u sveri projektovanja i 3D dizajna , to jest radite u Auto CAD sistemu, naravno da postoje tutorijali i za tu oblast, koji vas makar uvode u svet CAD sistema, koji je moćan  i neizostavana alat za inženjere.
 Tutorijal za uvod u tu problematiku možete da pronađete na sajtu koji ima i mnoge druge sadržaje, i ako imate elan i potrebu da nadograđujete svoje znanje posetite:
http://www.ic.ims.hr/



 Ono što morate da znate jeste da poštujete činjenicu da je mnogo truda i rada uloženo u sistematizaciju znanja na ovim sajtovima, da bi bili spremni da vam se nadju kao baza znanja odakle će mnogi  da nauče mnoge stvari.

Jeste ja želim da vam predam ovde sistematizovane tutorijale, samo nedostaje vaša volja da učite i napredujete. Pa idemo dalje, znanje je moć i što više učite shvatate koliko ne znate, ili šta još želite da znate, a to je put bez kraja. Pa nastavljamo, naša sledeća destinacija je:

  http://www.tutorijali.net/

I tako dalje poenta je samo da u vaš pretraživač unesete pravu ključnu reč.
Ostao sam vam dužan da objasnim šta je to "Webinar"?
Webinar je onlajn seminar, koji se organizuje preko interneta i ima svoje vreme održavanja, kao i  činjenicu da morate da se registrujete da bi mogli da ga pratite. To je uživo predavanje, prezentacija na netu, koja će da vas uvede u neke postupke , procedure, znanja, itd.itd 

петак, 20. децембар 2013.

BIOS- Basic Input Output System- Vrata za ulaz u vaš PC

BIOS je mini softver koji je memorisan u CMOS čipu na vašoj matičnoj ploči. CMOS ima sopstveno napajanje u vidu baterije, jer bez njegovog pokretanja i verifikacije svih ključnih komponenti vašeg računara, nema ni pokretanja računara. Baterija je tu da bi zapis BIOS-a trajno ostao očuvan u CMOS čipu, bez obzira da li  računar nije dugo uključivan.

CMOS baterija (sl.1)

Kada otvorite BIOS vidite sve podatke o vašem hardveru, i imate mogućnost da menjate pojedine parametre, što se ne savetuje ako ne znate u kojim granicama, vrednostima,  podešavanja za pojedine komponente smeju da se kreću.

U slučaju da zadate nerealne parametre, rezultat može da bude ili nepokretanje računara ili trajno oštećenje neke komponente vašeg hardvera (obično zbog pregrevanja). Prema tome ne menjajte ništa ako ne znate šta tačno radite.

U BIOS ulazite tako što neprekidno pritiskate dugme DELETE nakon što pokrenete računar. To uglavnom važi ako vaša konfiguracija nije brend računar, ako jeste, može da bude drugačije; tako na primer kod DELL računara u BIOS ulazite pritiskanjem F2 funkcionalnog dugmete kod pokretanja računara. Imate i opciju za direktan odabir odakle će vaš računar da se butuje, a pokretanje te opcije je pritiskom na F12.

Naravno disk koji ste ubacili u CD ili DVD rom mora da bude butabilan (da se pokreće samostalno)
da bi uopšte došlo do njegove aktivacije, čak i da ste izabrali boot iz vaše optičke jedinice.


sl.2 Interfejs BIOS-a
U slučaju da želite da instalirate operativni sistem, u BIOS-u mora da bude izabrano odakle će vaš sistem da se pokrene (BOOT-uje), t.j. treba da odaberete "first boot device".

Kad je instaliran operativni sistem, sistem se butuje sa hard diska, jer se tamo nalazi vaš operativni sistem. Ako instalirate operativni sistem po prvi put, i ubacili ste CD/DVD instalacioni disk, treba za first boot device da odaberete CD/DVD ROM. Kod Windows 7 i Windows 8 operativnih sistema možete da butujet sistem i sa USB fleš memorije.:


Da bi sačuvali promene koje ste napravili u BIOS-u, iste morate najčešće da potvrdite pritiskom na F10 i da potvrdite vaš izbor. Ako ništa niste menjali izlazite na ESCAPE .

Saznajte više:
 Samo za napredne korisnike računara!!!


KAKO DA AŽURIRATE  ODNOSNO NADOGRADITE (upgrade) VAŠU STARU VERZIJU „BIOS-a“-


Već smo objasnili šta je BIOS, i to na način da bude razumljivo i običnim korisnicima ražunara.
Dakle ako na bilo koji način izgubite taj fundamentalni i inicijalni računarski softver, vaš računar neće biti upotrebljiv!!! Tako da upozoravamo da ne snosimo odgovornost ako nestručno postupite i izgubite funkcionalnost BIOSA, smeštenog u ROM memoriji vašeg računara.
Iz različitih razloga možete da se nadjete u situaciji da morate da nadogradite BIOS na vašem računaru. Jedan od njih je i kad nadogradjujete konfiguraciju vašeg računara novim komponentama a stari BIOS nije u stanju da ih identifikuje. ROM memorija je smeštena u vidu čipa na matičnoj ploči, i u njoj su eventualno smeštena tri programa: BIOS, setup i POST, mada većina korisnika sadržaj ROM memorijskog čipa jednostavno tretira samo kao BIOS.
POST- Power On Self Test- se izvrašava kad god pokrenete svoj računar kako bi testirao sistem.
Setup program pokrećete kad pritiskate DELETE kod startovanja računara (i tako ulazimo u podešavanja BIOS-a).
Nadogradnjom BIOS-a vi u stvari nadogradjujete sva tri pobrojana programa. Način na koji to radite zavisi od tipa memorijskog čipa na matičnoj ploči gde je on smešten, pa postoje dve vrste ROM čipa: Mask-ROM i Flash ROM.
 Mask ROM je kod starih matičnih ploča i on ne može da se  apdejtuje softverski, već se promenom celog čipa menja BIOS. dok je Flesh ROM proisutan kod novijih ploča i on može softverski da se ažurira.
Mi ćemo ovde da se bavimo novijim tipom. Da bi ste apgrejdovali vaš BIOS morate da znate proizvodjača matične ploče i model,  i proizvodjača BIOSA. Na sajtu proizvodjača ploče je obično ponudjeno više verzija BIOS drajvera.
Sam sadržaj BIOS-a je ili u .bin ili .rom formatu a potreban je i program (programer) da nasnimi taj sadržaj u ROM čipu. Neke matične ploče već imaju ugradjen taj program za nasnimavanje a neke ne, u svakom slučaju oba su na raspolaganju za download.
Najpoznatiji proizvodjači BIOS-a su: American Megatrends Inc, Phoenix i Award.
Tri moguće varijante su igri kod nadogradnje BIOS-a:
1.      Ako vaša ploča ima već ugradjen programer za flešovanje , onda je posao lak ali nemaju sve ploče memorisan taj program.
2.      Možete da nadogradite BIOS korišćenjem programa baziranom na Windows-u
3.      Možete da nadogradite BIOS korišćenjem programa baziranom  na DOS-u

Kako da znate da li vaša matična ploča ima ugradjen program za nadogradnju BIOS-a?
U toku POST procesa kod startovanja računara (odmah nakon paljenja računara)  pritisnite dugme „Pause“.  Ako se pojavi poruka koja kaže da pritisnete dugme i pokrenete BIOS programer, a ime tog programera varira kod različitih matičnih ploča: QFLASH, EZFLASH, QBIOS, AFLASH, BIOS UTILITY itd.
U samom BIOS-u postoji napisana prečica koja vodi do pokretanja programera ili u početnom ekranu ili možda u meniju TOOLS, a reč FLASH je sadržana u imenu -J.
Znači ako ste ustanovili da vaša matična ploča ima ugradjen programer za flešovanje, procedura je jednostavna: BIOS koje ste downloadovali raspakujete i ako imate flopi drajv nasnimite na prazan flopi, napravite backup stare verzije BIOS-a, uradite upgrade sa flopija, i restartujete računar.
Važno je da imate uradjen backup stare verzije BIOS-a jer možda vaša nova verzija nije odgovarajuća (retko se dešava).

Nadogradnja BIOS-a korišćenjem programa baziranom na Windows-u
Kada znate koji je proizvođač i model vaše matične ploče,  na sajtu njenog proizvođača uvek je ponudjeno uputsvo kako da postupate sa BIOS-om.
Primer: Na ASUS-ovom sajtu to izgleda ovako



To je i logično jer kako bi neko proizvodio matične ploče a da nema uputstva za ažuriranje ROM memorije. Na sajtu proizvođača ploče postoje i drajveri za sve komponente matične ploče.

Najstariji način ažuriranja BIOS-a je pomoću programa baziranom na DOS-u

Za nadogradnju BIOS-a preko DOS-a potreban vam je butabilan  flopi disk, a njega možete da napraviti u flopi disk drajvu (komplikacije nastaju jer novi računari nemaju flopi drajv).
 Butabilan flopi disk napravite tako što u flopi drajv ubacite prazan disk i u My computer napravite desni klik na drajv, pa iz padajućeg menija izaberete Format. Novootvoreni prozor nudi da čekirate jednu od sledeće dve opcije:
-               Quick format
-                Create an MS DOS start up disk




Čekirate ovu drugu i odradite start, nakon čega ste kreirali butabilan flopi disk. Na butabilan disk koji ste nabavili treba nasnimiti dva programa koji se koriste za flešovanje, jedan je .exe koji je programer a drugi je u stvari nova verzija BIOS-a.
Butujete računar sa flopi diska i preko Dos-a odradite proceduru ažuriranja BIOS-a. Naravno i tu obavezno napravite backup stare verzije BIOS-a, najpre.
Šta može da krene naopako?
Pa nepoželjne stvari koje mogu da se dese su sledeće: Verzija BIOSA koju ste nasnimili kao novu nije odgovarajuća za vaš čip. To se uglavnom prepozna od strane samog čipa i proces ažuriranja biva stopiran.
Opasno je da u momentu ažuriranja dodje do nestanka struje, i vi oštetite zapis BIOS-a na čipu, ne nasnimivši novi. U tom slučaju vaša matična ploča je mrtva, pa i vaš računar.
Postoji procedura kako se obnavlja zapis BIOS-a na ROM čipu, ali to rade samo stručna lica, i radi se pomoću druge ispravne matične ploče sa identičnim BIOS-om.



недеља, 15. децембар 2013.

Web Design

Web Design


Živimo u vremenu kada internet postaje glavni alat u procesu marketinga. Krilatica današnjice je: Ono  čega nema na internetu i ne postoji!

Da bi Vaša firma, proizvodi ili usluge, doprli do sto veceg broja potrošača / klijenata, potrebno je da imate svoje web stranice.

I nije dovoljno imati samo web stranice. Pored toga sto vas sajt treba da izgleda atraktivno, on mora da bude i vidljiv za pretrazivace.

Zato taj posao treba prepustiti profesionalcima, koji poznaju sve tehnike i alate da obezbede da vaš sajt:

- Izgleda atraktino

-  Bude optimizovan, vidljiv za pretrzivače

- Pretstavlja vašu delatnost na najbolji nacin i na više jezika (bilo da je vaš posao internacionalnog karaktera ili ne)

- Bude povezan sa društvenim mrežama (Fecebook, Tweeter, Linked In, Pinterest, Instagram, Scribd, itd)

- Konstantno statistički kontrolisan, kako bi se video broj posetioca, njihovo poreklo, internet ponašanje i kultura, i najcčešći put kojim se dolazi do vaseg sajta.

http://balkanconsulting.tk/

Internet marketing (čitaj "prisustvo na internetu" ) svakim danom postaje sve moćnije oružje u vašoj marketing kampanji,ako:
  • ste prisutni u društvenim mrežama
  • ako diskutujete na relevantnim forumima
  • twitujete
  • vas ima na pinterestu, scribdu,...
I da ne nabrajam više, društvene mreže postaju merilo u sistemu vrednosti.
Prema tome kontaktirajte nas i dozvolite da učinimo da Vaš posao bude potreban svima . Na koji način to prepustite nama:

Kako da napravite particije na vašem hard disku

Vi ste taj koji odredjuje kako će bite izdeljen memorijski, skladišteni prostor na vašem hard disku.
HDD ili Hard Disk Drive, je ključna komponenta vašeg računara gda je smešten i vaš operativni sistem.

 Hard disk se sastoji od trdog diska, na koji glava upisuje podatke, koji naravno pokreće motor (asocira na gramofonsku ploču). Celokupnim postupkom upisivanja i čitanja pak upravlja elektronski deo HDD-a. 

Kod starijih operativnih sistema (XP ) u toku njihovog inicijalnog instaliranja, ponudi vam se izbor kako da izdelite svoj hard disk i kasnije u samom operativnom sistemu ne možete ništa da menjate, što nije slučaj kod "Windows 7" i 8 OS. 
Particija koja je rezervisana za instalaciju operativnog sistema  je sisemska particija i u slučaju reinstalacije operativnog sistema ona mora da bude formatirana, to jest na njoj se brišu svi podaci, obično to bude "C" particija. Zato je dobro da imate bar još jednu particiju "D" gde  će te čuvati multimedijalne i druge sadržaje trajno- slike, muziku, video zapise itd.itd. Koliko to trajno može da bude je druga tema, t.j. to je domen "bezbednosti podataka" i to je druga i kompleksna tema o kojoj ovde neće biti reči.
Primer - dovoljno je da otkaže motor na vašem hard disku i vi više nemate pristup vašim podacima
Naravno, bez panike, podaci još uvek nisu izgubljeni, bar se nadamo, ali morate da posao prepustite stručnom licu.



Kada govorimo o drajvu C:, D:, itd. govorimo o sekcijama - particijama na disku.
U windows7 operativnom sistemu ponudjena vam je opcija da smanjujete postojeće particije i kreirate nove.
Klikom na start ukucate partitions i biće vam ponudjena opcija "Create and Format Disk Partitions" 


 
 Ovde vidite četiri particije na disku, jedna je kreirana od strane proizvodjača računara (OEM) za potrebe testiranja hardverskih komponenti. Kod instalacije OS napravi se mala particija od 100MB za potreba samog Operativnog sistema a ostale dve koje imaju pridružena slova C i D je kreirao korisnik svojom voljom i odredio njihovu veličinu.
Ono što treba da znate, particije kojima  nije dodeljena slovna oznaka nisu vidljive za običnog korisnika računara.
NAPOMENA- Pre nego što se odlučite da vršite bilo kakve izmene na vašim particijama želimo da isključimo bilo kakvu našu odgovornost ukoliko dodje do gubitka važnih podataka sa vašeg hard diska , zbog nečije nestručnosti!!!

Da ne bi došli u situaciju da izgubite važne podatke, pre nego što bilo šta preduzmete  u smislu izmena particija, savetuje se da napravite Image Backup podataka sa vašeg hard disku. Za to postoje mnogobrojni besplatni programi na netu i služe da naprave imidž vaših podataka na osnovu kojeg kasnije vratite vaše podatke u prvobitno stanje.

Da bi napravili novu particiju potrebno je da ima dovoljno sloobodnog prostora u onim particijama koje su već kreirane. Procedure za oslobađanje nepotrebno zauzetog prostora na vašem hard disku su na raspolaganju tako što će te 
  • obrisati fajlove koji su duplirani na disku- postoje programi za to
    • uraditi disk cleanup, obrisati privremene fajlove
    • prebaciti neke stvari van računara (spoljni hard disk, memorijska kartica, DVD)
    • ispraznite korpu . itd .


 Desnim klikom na odgovarujuću particiju, u padajućem meniju vam se nudi opcija "Shrink Volume" . To je u stvari aplikacija koja proverava  koliko možete da smanjite postojeću particiju bez nanošenja štete postojećim podacima, i to radi vaš OS.
Aplikacija će vam ponuditi cifru za koliko možete da "stesnite" postojeću particiju




Iznos koji vam se ponudi (ako prihvatite) možete kasnije da iskoristite kasnije za formiranje nove particije
 
To je naravno uvek manje od slobodnog prostora koji se vidi kao slobodan. Kad ste oslobodili prostor na disku on je sada -
"unallocated space" (nerasporedjen). Napravite desni klik na njega i jednostavno napravite novu particiju.
Pogledajte još:

Testirajte vaš hard disk (HDD) ukoliko postoji sumnja u njegov korektan rad

 

уторак, 10. децембар 2013.

UMREŽAVANJE RAČUNARA




UMREŽAVANJE RAČUNARA
Ako svi kompjuteri u vašoj kućnoj mreži rade u Windows 7 Operativnom sistemu, kreirajte „homegroup“
Najlakši način da umrežite vise WiFi uredjaja, računara i podesite deljenje fajlova i štampača u sklopu vase kućne mreže je da kreirate homegroup. Homegroup povezuje kompjutere u vašoj kućnoj mreži i tako vam omogućava da delite slike, muziku, video, dokumenta i štampače. Naravno, najprostiji način podrazumeva da u kući  ili kancelariji imate Wireless ruter, koji ima i četiri slobodna porta za LAN mrežu.



Na ruter možete da povežete mrežnim kablom i do četiri računara a uredjaje koji imaju mogućnost bežičnog povezivanja (laptop, tablet, mobilni telefon) povezujete bežično. Kad konfigurišete kućnu mrežu, vaš WiFi ruter ima DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol ) koji automatski dodeljuje  lokalne IP adrese svakom uredjaju koji se poveže na vašu mrežu, a imate i mogućnost da manuelno vi sami dodelite željenu adresu svakom uredjaju.  
Svoju mrežu možete da zaštitite lozinkom, a isto tako i da podesite koji sadržaji mogu da se dele unutar vase mreže.
HomeGroup je na raspolaganju u svim verzijama Windows 7. U Windows 7 Starter and Windows 7 Home Basic, možete da se pridužite u homegroup, ali ne možete vi da je kreirate.
1.    Otvorite Control Panel pa onda idete na Network and Internet, a zatim na Network i Sharing Center.  
2.    Do te lokacije možete da stignete direktno kad kliknete na prečicu za vaš network adapter )dole desno u taskaru




Ako se vaša kućna  mreža sastoji od kompjutera koji rade u različitim Windows operativnim sistemima, smestite sve kompjutere u istu “workgroup”, radnu grupu.
Pretpostavljamo da ste vašu mrežu povezali samostalno, ako niste, t.j. potrebna vam je pomoc, otvorite Help and Support i ukucajte “What you need to set up a home network”.
Ako se pak ne snalazite sa engleskim, dobra vest je da imate sajt na srpskom, www.microsoft.rs, pa samo ukucajte “umrežavanje računara”
Kad ste fizički povezali računare, sledeći korak je fino podešavanje, to jest omogućiti računarima da pronadju jedan drugog, i dozvoliti šta medju njima moše da bude zajedničko ),šta mogu da dele d fajlova i printera.
Ako kompjuteri u vašoj mreži koriste windows XP, bitno je da koristite isto ime radne grupe za sve kompjutere. To omogućava da kompjuteri koji koriste rayličite verzije windows-a, da se pronadju i povežu. Po defoltu ime radne grupe nije isto u svim verzijama windows-a.
Da bi ste pronašli i promenili ime radne grupe na kompjuteru (XP), kliknete na Start, onda desni klik na My Computer, pa klik na Properties.
U System Properties, kliknite na Computer Name tab da vidite workgroup name. Da bi ste promenili ime, kliknite Change, ukucajte novo ime u Computer name, i kliknite OK.

Da bi ste našli  workgroup name na kompjuetru koji radi pod Windows Vista ili Windows 7

otvorite System .

Ime radne grupe je smešteno pod Computer name, domain, and workgroup settings.



Da bi ste promenili ime radne grupe, kliknite na Change settings, tamo gde je ime kompjutera.

U Computer Name/Domain Changes,u Workgroup, ukucajte ime koje želite da koristite, onda kliknite OK. Kompjuter će potom zatražiti restart.
Podesite lokaciju mreže (network location) na Home ili Work
Sledeće, proverite network location na svim komp .pod Windows Vista or Windows 7.
Lokacija mreže je podešavanje koje windowsu dozvoljava da automatski podesi bezbednost  i druga podešavanja bazirana na tipu mreže.

Postoje četiri network lokacije:
Home. Svi kompjuteri na toj lokaciji su poznati, kao i system zaštite jer su naši. HomeGroup je na raspolaganju za kućne mreže.
Work. Svi kompjuteri na toj lokaciji su poznati, kao i system zaštite jer su naši. Većina kućnih i malih biznisa je na tom konceptu.
Public.Kompjuter je povezan na mrežu koja je na raspolaganju za javnu upotrebu. Primeri za javnu mrežu su mreže tipa “javni INTERNET pristup” koje se nalaze na aerodromima, u kafićima i u internet kafeima. 
Domain. Kompjuter je povezan na mrežu koja sadrži aktivan direkorijum domena, kao i administratora domena koji uređuje pristup.


Podesite kompjuter-na-kompjuter (ad hoc) mrežu

 Ad hoc mreža je privremena mreža između kompjutera i uređaja uspostavljena za posebne svrhe, kao što je deljenje dokumenata na sastanku ili igranje igrica sa više igrača. Možete da delite internet konekciju putem "ad hoc" povezivanja, pa neki ljudi ne moraju da imaju sopstvena podešavanja, nalog za pristup interneru. Ad hoc mreže mogu biti samo bežične, pa tako morate da imate wireless network adapter instaliran na vaš kompjuter da bi ste se pridružili ad hoc mreži.

Otvorite Network and Sharing Center.

Kliknite na Set up a new connection or network.

Kliknite na  Set up a wireless ad hoc (computer-to-computer) network, zatim Next,  i onda sledite korake u podešavanju .

Napomene
ako se jedan ili više kompjutera pridruženi domenu, svaka osoba koja koristi mrežu mora da ima korisnički nalog na tom kompjuteru da bi mogla da vidi i deli dokumenta

Ako mrežni računari nisu pridruženi domenu, ali vi želite da svako ima korisnički nalog na vašem računaru da bi imao pristup deljenim fajlovima, onda uključite password-protected sharing (Advanced Sharing).


Pogledajte još:

Kako napraviti mrežni kabal - Krimpovanje mrežnog (LAN) kabla.

Tipični problemi sa ruterom i kako da ih rešavate?

 Pristup vašoj IP kameri za nadzor preko interneta

  Napajanje uređaja preko mrežnog kabla- PoE (Power over Ethernet)

 

Laptop u režimu HOTSPOT- kako to odraditi

KOMPJUTERIJA Servis - Dozvolite da se predstavimo, mi rešavamo svaki problem sa Vašim računarom,tabletom, LCD televizorom i savetujemo

Dragi naši verni pratioci i klijenti, KOMPJUTERIJA SERVIS je zaokružen i kompletan servisni sistem, koji na kvalitetan i pristupačana nači...