четвртак, 30. јануар 2014.

Poslovne aplikacije i onlajn usluge za svakog preduzetnika

Svedoci smo da se sve oko nas intenzivno ubrzava. Informacione tehnologije su svakako motorna i veštačka intelektualna snaga tog ubrzanja. Prema tome moderno i uspešno poslovanje bez upotrebe naj novijih tehnoloških dostignuća danas je nezamislivo.

Na ovom mestu napravićemo izbor poslovnih aplikacija / onlajn usluga koje su / treba da budu rutinski deo preduzetničke svakodnevice i primenjive su u Srbiji:
Grupisaćemo ih na sledeći način:

Provera solventnosti potencijalnog kupca / pertnera, i verodostojnosti podataka:

  1.  Narodna Banka Srbije nudi opciju da proverimo da li je firma u procesu prinudne naplate (u blokadi), da li je bila i koliko dana je to trajalo. To je svakako koristan pokazatelj o stabilnosti poslovanja, našeg kupca, partnera ili investitora. Potrebno je samo da znate podatke (Matični broj ili PIB) firme koju proveravate i posetite sledeću stranicu: http://www.nbs.rs/export/sites/default/internet/latinica/67/pn.html:
 2. Ako želite da proverite verodostojnost podataka neke kompanije, u smislu vlasničke strukture, lica ovlašćenih za zastupanje, kao i rezultata poslovanja, moraćete da posetite Agenciju za Privredni Registar (APR):



http://pretraga2.apr.gov.rs/ObjedinjenePretrage/Search/Search

Samo da napomenem da su ovi servisi na raspolaganju i preko smart telefona (Android, iOS), pa kad ste na terenu (komercijalista, trgovački putnik), i pojavi se nova firma , možete da napravite brzu proveru.

Koncentrisanje samo na relevantne internet podatke (naš izbor)

Pošto danas internet marketing i društvene i poslovne mreže igraju snažnu ulogu u kreiranju imidža jedne kompanije, tako je veoma važno za ozbiljnog menadžera da u svakom momentu zna šta njegova konkurencija radi. Pošto je na internetu kiša raznoraznih informacija koje primamo svakodnevno, potrebno je da neko vrši selekciju.
U tu svrhu napravljena je aplikacija 

1. TrackMaven  - ova aplikacija umesto vas prati sva dešavanja, objave, postove, tweet-ove, bukvalno sve  na netu što je povezano sa vašom konkurencijom. Dovoljno je samo da unesete ime vaše konkurencije. Nešto mi je palo na pamet; ako ste menadžer neke velike kompanije, možete da unesete ime i svoje firme, kako bi mogli da kontrolišete šta radi vaš marketing i PR sektor, kao i da pratite razne reakcije na društvenim mrežama povodom vašeg proizvoda ili usluge :).

Brzo i efikasno

Ako se nalazite na poslovnom putu, a u vašem kabinetu je hitno i neizostavno potreban vaš potpis, i za to je napravljena aplikacija,  koja se na zapadu uveliko i bezbedno primenjuje:

EchoSign - je aplikacija za iOS telefone, proizvodjač je Adobe, pouzdana je bezbedna.
Postoje i druge aplikacije za istu namenu i za Android platformu na smart telefonima.
Na primer:  SignNow
Možete da popunjavate pdf. forme i da potpisujete, aiko ste kilometrima daleko, vrlo korisno zar ne?

Komunikacija

Ako ste u inostranstvu ili treba da komunicirate sa inostranim partnerom, i ceo razgovor može da potraje duže, u cilju uštede (besplatan poziv), na svom telefonu možete instalirati jednu od sledeće dve aplikacije:
  1. Skype
  2. Viber

Daljinska tehnička podrška

Postoji aplikacija koja vam omogućava neposredan pristup u drugi računar na daljinu, ma gde se on nalazio.:
TeamViewer - je aplikacija koja omogućava da se brzo i lako koristite nečiji računar, pregledate dokumenta, ispravljate izveštaje, korigujete prezentacije, podatke. Mogućnosti su neograničene, kako u poslovne svrhe tako i u privatne. Naravno aplikacija treba da bude instalirana i aktivna na oba računara i morate da znate pristupnu šifru iz prograna TV drugog računara.



Toliko za sada, nadam se da je tekst bio od koristi za sve buduće ili aktuelne menadžere!

Pogledajte još:

 

E-mail - Elektronska pošta - Internet cloud skladišteni prostor

среда, 29. јануар 2014.

Ograničite pristup vašim dokumentima - onemogućite neovlašćeno preuredjivanje

Eto nas u "Office" svetu, i ako smo u sveri biznisa često imamo potrebu da zaštitimo dokument koji smo kreirali.
Microsoft Office, sam po sebi nudi rešenje za to, a ovde ćemo da pogledamo opcije u MS Wordu,verzija 2010, a slična je procedura i u verziji 2007.
Dakle šta nam je na raspolaganju kad je u pitanju želja da zaštitimo  dokument koji smo kreirali?

Nude se više različitih modaliteta zaštite pa možemo da:
  • Dokument označimo kao konačnu verziju, to jest može samo da se čita (read only) a ne i da se uredjuje (preuredjuje).
  • Izvršimo enkripciju pomoću pasworda (lozinke)
  • Uvedemo restrikciju u uredjivanja u smislu da ograničimo ko može da uredjuje dokument
  • Uvedmo restrikciju preko Windows Live ID ili preko Wondows naloga na računaru, serveru.
  • Dodamo digitalni potpid (digital signature)

Kako dolazimo do ovih raspoloživih opcija?
Jednostavno u našem već otvorenom i kreiranom dokumentu, kliknemo na File pa na Info i ugledaćemo karticu Protect Document:



Kada otvorimo Protect Document, pojaviće se u padajućem meniju opcije koje sam pobrojao na početku teksta:

Ukratko ću da objasnim svaku stavku ponaosob, pošto smo gore samo pobrojali:

  1. Mark as final - Ako odaberemo ovu opciju, dokument smatramom konačnom verzijom i on se može samo čitati a ne i menjati. Ova opcija se koristi najčešće ako dokument delimo sa nekim na netu (share), i ne želimo da čitaoci išta menjaju.    
  2. Encript with Password - podesimo da bude tražena lozinka za otvaranje dokumenta. Pritiskom na ovu opciju biće nam ponuđen boks u koji unesemo lozinku pomoću koje se dokument otvara. Za svaki slučaj pribeležite negde lozinku koju ste uneli , jer ako je zaboravite i vi nećete moći da otvorite dokument.
  3. Restrict Editing - služi da preciziramo kakve izmene mogu biti pravljene na dokumentu. tako nam se nudi opcija: Formatting restriction- da sačuvamo izgled i utisak koji dokument pruža izgledom. Klikom na Settings - definišemo koji stil je dozvoljen. Može još da se zabrani uredjivanje, da se precizira ko može da uredjuje. Opcijom Start Enforcement Protection biramo password ili autentifikaciju korisnika.
  4. Restrict Permition by People - Uvodimo restrikciju liste osoba koje će imati pristup. Ili sa liste kontakata (E-mail adresa) ili korišćenjem Majkrosoftov Information Rights Management in Office 2010
  5. Add a Digital Signature- možete dodati vidljiv ili nevidljiv digitalni potpis. Digitalni potpis vrši autentifikaciju digitalnih informacija kao što su dokumenti, e-mail poruke, i makroi korišćenjem kompjuterske kriptografije. Digitalni potpis se kreira ili ukucavanjem potpisa ili korišćenjem imidža potpisa kako bi se uspostavila autentičnost, integritet. Više o tome možete pročitati ovde:   Digital signatures and certificates

Prevodilac na sve evropske jezike- UK DATA EXPLORER

Britanski sajt UK Data Explorer,  je pored drugih interesantnih sadržaja za svoje građane, napravio i interaktivnu mapu Evrope koja automatski prevodi zadatu englesku reč na sve jezike ostalih evropskih dražava:


http://ukdataexplorer.com/european-translator/

Sajt je napravio student na postdiplomskim studijama Univerziteta u Glazgovu, James Trimble.
Koje još mape su na raspolaganju pogledajte na njegovom sajtu!

недеља, 26. јануар 2014.

GPS- Globalni sistem pozicioniranja, kako radi i njegova primena u različite namene

GPS je skraćenica od GOBAL POSITIONING SYSTEM (globalni sistem pozicioniranja), baziran na navigacionom sitemu sačinjenom od 24 satelita koji kruže oko zemlje i komuniciraju sa prijemnicima (risiverima) na zemlji. Orbita satelita je u proseku 12000 milja iznad površine zemlje i svaki pravi dva kompletna kruga oko zemlje u toku 24 sati.  GPS sateliti kontinuirano (stalno) emituju prijemnicima na zemlji digitalne radio signale koji sadrže podatke o satelitskim pozicijama i tačnom  vremenu.
Sateliti su opremljeni atomskim satovima koji rade sa preciznošću do milijarditog dela sekunde.
Risiveri zahvaljujući preciznom merenju vremena, na zemlji znaju (kalkulišu) koliko je signalu potrebno da stigne do njih (zna se da signal putuje brzinom svetlosti a zna se i vreme putovanja signala) to jest koje je rastojanje satelita od risivera .  Koristeći tri satelita, GPS računa geografsku širinu i dužinu prijemnika (risivera), bazirano na tome gde se seku tri zamišljene svere kojima su ta tri satelita centri. Korišćenjem četvrtog satelita, GPS može da odredi i nadmorsku visinu prijemnika.
GPS je prvobitno razvijen od strane Američkog Ministarstva Odbrane. Pre nego što je našao civilnu primenu, GPS se kristio za potrebe lociranja vojnih resursa u svim vremenskim uslovima.
Zatim je primena proširena u civilne svrhe kao što je kartografija, šumarstvo, istraživanje mineralnih resursa, praćenje ponašanja divljeg ivotinjskog sveta, monitoring kretanja ljudi, vozila, stvari, i omogćavanje preciznog tajminga na svetskom nivou.





Tako danas mnoge kompanije pruzaju usluge praćenja vozila, tako smo u mogućnosti da imamo preciznu navigaciju u svom vozilu, i lako se snalazimo u velikim a nepoznatim gradovima i terenima.

Jednom rečju, ako imate GPS uredjaj, prijemnik, kod sebe, u svakom momentu vaša lokacija je poznata, a sve ostale dodatne opciju su stvar mogućnosti softvera koji koristite.



Detaljnije možete videti ovde!

Pogledajte još:

Korišćenje Google Street View aplikacije na Android telefonu

среда, 22. јануар 2014.

Drajveri - Funkcionalni upravljači osnovnim komponentama računara


U izvornom smislu reči driver je naravno engleska reč koja se kod nas prevodi kao šofer ili upravljač. Drajveri su u stvari softverski paketi koji kontrolišu rad pojedinačnih ali fundamentalnih komponenti računara, kao što su:
  • Chipset, set čipova na matičnoj ploči
  • Processor
  • Grafiku, grafički čip
  • Zvuk, zvučnu karticu
  • Mrežnu karticu, bilo WiFi ili LAN
  • Bluetooth
  • USB kontroler
  • Modem
  • Touchpad (laptop)
  • Card reader
Itd, itd, u principu morate da udjete u Device Manager vašeg računara, da bi ste videli kakva je situacija sa upravljačima vašeg hardverskog sklopa-

Napravite desni klik na My Computer, i u otvorenom prozoru kliknete na  Properties,



U meniju levo gore, kliknete na Device Manager , i izlistaće vam se sve osnovne funkcionalne celine, instalirani drajveri, vašeg računara.



Ovde može da se vidi ako sistem registruje neku komponentu a ona nema instaliran drajver, tako što će pored nje stajati žuti znak pitanja, ako li je pak neka komponenta isključena, biće precrtana krstićem.
Na mom laptopu su svi drajveri instalirani, a klikom na pojedinačnu komponentu vide se njeni detalji;

Tako se vidi da ja imam dve grafičke kartice, integrisanu- Intel HD 4000, i zasebnu- AMD Radeon serije 8700.
Vide se podaci o mrežnim karticama, vidi se da je moj procesor Intel i7 sa četiri jezgra itd, itd.

Zašto smo počeli ovu priču?
U novije vreme se sa laptopovima  (DELL na primer), ne isporučuje i disk sa drajverima, pa kad instalirate operativni sistem, da bi radilo sve korektno (sa maximum performansi) treba sa njihovog sajta da preuzmete i drajvere i da ih instalirate. Vrlo često desi se da neki drajver ne odgovara komponenti koja je deo vašeg računara. Ovde nećemo zalaziti u to gde nastaje greška već ćemo dati savet kako naj lakše da prevazidjete tu situaciju.

Ako napravim desni klik na komponentu za koju znam da nije instaliran drajver ( ima žuti upitnik).
pa onda u otvorenom prozoru kliknem na properties, otvore se podaci o komponenti-


Ovde je drajver instaliran ali ako kod vas nije otvorite karticu Details , da bi se otvorili relevantni podaci za identifikaciju komponente, to jest drajvera. Sledeći korak je da u padajućem meniju izaberete Hardware Ids


Iskopirate prvi red podataka (PCI\VEN_8086&DEV_0887&SUBSYS_44628086&REV_C4)
 o vašoj hardverskoj komponenti- i iste prekopirate, nalepite u vaš internet pretraživač, browser!

Nakon pretrage dolazite do sajtova gde možete da preuzmete drajver!!!


Naravno, birate sajt gde je preuzimanje besplatno i direktno, a najbolje je da to bude sajt proizvodjača vaše komponente :) .


Kako da uklonite stare drajvere iz Windows-a 7, 8 ?



субота, 18. јануар 2014.

Kako da očistite vaš računar od virusa

Kad vaš računar počne da se ponaša čudno, a  može da se napravi čitava lista različitih simptoma koji su pokazatelj da je u vaš računar infiltriran neki maliciozni softver, uzrok može da bude kompjuterski virus, trojanac, adver, malver, spajver itd...
I pored toga što imate instaliranu zaštitu u vidu antivirus softvera, nije nemoguće da u vaš računar prodre neki zlonamerni softver. Najčešće i najveće pretnje dolaze upravo sa interneta, i samim otvaranjem nekog sajta moguće je da u pozadini odmah bude pokrenuta neka zlonamerna ili špijunska aplikacija. Dobra zaštita odreaguje tako što odmah blokira taj sajt.
Svakodnevno se pojavljuju nove pretnje, i kompanije koje se bave proizvodnjom softvera za zaštitu, stalno moraju da prate sve  nove pretnje da bi njihov softver bio i od njih zaštita.
Zato je izuzetno važno ne samo da imate instaliranu zaštitu već i da stalno ažurirate taj softver, jer u protivnom on nove pretnje neće biti u stanju da "vidi".


Ako je ipak došlo do inficiranja računara, ovde ćemo objasniti kako se takva situacija rešava:
Računar koji je inficiran ne može se očistiti skeniranjem postojećim antivirusom, jer da je on bio dobra zaštita ne bi ni došlo do inficiranja.
Teško  možete da rešite takvu situaciju i naknadnom instalacijom boljeg AV.
Naj efikasnije se uklanjaju virusi pomoću drugog računara koji nije inficiran i koji ima dobru zaštitu:


 
   Sl.1

Možete da umrežite računare crossover mrežnim kablom jedan sa drugim i da "čistim" očistite zaraženi, što je metoda za napredne korisnike.

Drugi način je da posedejute alat, a to ja da imate eksterno kućište za hard disk. Pošto znate da se svi podaci računara skladište na hard pa i virusi, skinete zaraženi hard disk, prikačite ga na eksterno specijalno kućište za hard. Ukoliko nemate iskustva i ne znate kako se rukuje računarskim komponentama , bolje je to prepustiti stručnom licu, da ne bi ste oštetili hard, dodirivanjem njegovog elektronskog dela. 
Eksterno kućište ima adapter napona za HDD i USB priključak za računar. Kad ispravni računar vidi novi hard disk priključen preko spoljnog kućišta, jednostavno uradite "full scan" njegovih particija.



Sl.2. Hard disk sa laptopa, priključen na eksterni priključak za hard  bez kutije, sa antistatic izolacijom odozdo.

Generalno postoje paralel ATA (stariji) i serial ATA tip priključaka na hardovima, pa u skladu sa tim birate i kablove.



Sl.3. PATA tip konekcije

Treći način da očistite računar je onlajn skeniranje. Neki sajtovi proizvodjača antivirus softvera imaju opciju da se povežu sa vašim računarom, i izvrše njegovo skeniranje. To je moguće samo ako je računar makar toliko funkcionalan da uspete da takvu radnju na internetu kompletirate.


http://www.eset.com/us/online-scanner/

среда, 15. јануар 2014.

Komanda "Ctrl + Alt + Delete" - Task menadžer


Control+Alt+Delete 

Istorijat komande "Task menadžer"

Logično je da se zapitamo zašto na tastaturi nije izmišljeno samo jedno dugme za pokretanje menadžera zadataka koje vaš operativni sistem obavlja, već moramo mehanički , istovremeno  da pritismo čak tri:

Za tu invenciju po rečima Bil Gejtsa, zaslužni  su inženjeri IBM kompanije. Funkcija Task Menadžera je predvidjena za sistem developere, koji kod testiranja novih aplikacija često zapadnu u ćorsokak i ne mogu da obustve izvršenje neke aplikacije.

Hvala im za to jer i nama običnim korisnicima se često dešava, da  zbog neke aplikacije ne možemo da uspostavimo kontrolu nad svojim računarom.
"Task menadžer" možemo da pokrenemo i desnim klikom na naš "taskbar"-u, ali to je beskorisno kad se isti ne vidi na našem displeju, ili i on neće da  odreaguje.

Onda uzimamo mehaniku u ruke i pritiskom istovremneo na   "Ctrl + Alt + Delete", u 98% slučajeva otvori se mogućnost ili da pokrenemo task menadžer ili da isklučimo računar, ili da restartujmo.

Ako pokrenemo Task Manager, otvara se sledeći prozor:



 Ovde možemo da vidimo pokrenute aplikacije, sve aktivne procese, možemo da posmatramo performanse rada našeg hardvera- procesora, ram memorije, hard diska, itd:



Naravno nudi nam se opcija da zaustavimo odgvarajuću aplikaciju (zadatak) ili da zaustavimo odgovarajući proces koji se obavlja u sklopu neke aplikacije, i tačno vidimo koje.
Još jedna prednost više, možemo da pratimo koja aplikacija angažuje najviše resurse našeg računara, na prvom mestu RAM memoriju i procesor:


Ako vaš računar nema dovoljno fiizičkih resursa da odradi sve ono što ste mu dali kao zadatak, vidite šta možete da isključite.
Drugo rešenje je da nas pozovte da vam ponudimo nadogradnju konfiguracije, to jest da je pojačamo onoliko koliko to vaša matična ploča dozvoljava.
Ako ipak ne mogu na taj način da se značajno poboljšaju performanse, jednostavno kod nas poručite novu konfiguraciju; :).

 

уторак, 14. јануар 2014.

Preduzetništvo i internet marketing- ne mogu više jedno bez drugo! Koraci koje vaš biznis neizostavno mora da preduzme.

Ne morate biti veliki finansijski ili advertising ekspert, da bi razumeli moderne tržišne (marketing) trendove današnjice. Prvi ljudi velikih IT kompanija, shvatili su odavno da je dominacija na internetu, u stvari naj moćnije oružje u ostvarivanju dominacije na tržištu. Podizanjem svoje pozicije (ranga), na najvećoj globalnoj svetskoj mreži, koja je u stalnoj tendenciji rasta, kvalitativno i kvantitativno, obezbedjujete sebi stalno interesovanje i praćenje od strane potencijalnih: kupaca, investitora, partnera, oglašivača, čitalaca, ili jednom egleskom rečju rečeno obezbedjujete prospects.

 Neizostavna i naj važnija stavka svakog uspešnog biznisa jeste vaš proizvod ii usluga. Vaš proizvod mora da bude na prvom mestu tražen od strane klijenata, potrošača, a proizvod je tražen ako zadovoljava neku od fundamentalnih potreba kupaca, ili bar oni smatraju da zadovoljava.
http://balkanconsulting.tk/
Za relevantne činjenice treba sprovesti istraživanje tržišta.

I sada ulazimo u domen marketinga, to jest veoma važan domen opstanka svakog komercijalnog subjekta . Na ovom mestu se nećemo baviti tehnologijom i kvalitetom, smatraćemo to ispunjenom premisom, ali ćemo analizirati ulogu internet marketinga u strategiji brendiranja, promocije i ostvarivanja zadovoljavajućeg nivoa prodaje.

Bilo da je vaša ciljna grupa šireg dijapazona (internacionalnog karaktera) ili regionalnog karaktera, metodologija delovanja na internetu  se uglavnom svodi na slične strateške korake, pogotovu kad  su u pitanju besplatni internet resursi.

Koji su to besplatni internet resursi koji imaju, to jest mogu da imaju fundamentalnu ulogu u promociji vašeg poslovanja?

Eksperti si se složili da društven mreže oblikuju i sve više će oblikovati sistem vrednosti kako u materijalnom tako i duhovnom delu naše stvarnosti. Pa zašto to ne iskoristiti:

  • Facebook- vaš biznis mora imati stranicu na ovoj moćnoj društvenoj mreži koja već nadmašuje 400 miliona korisnika, i naravno radite na tome da privučete što više fanova.
  • Tweeter- ako je vaš bizis dinamičnig karakera,  to jest stalno se dešava nešto interesantno, Tweeter je najbolje mesto da privučete pažnju i obezbedite pratioce.
  • YouTube- video zapisi, tutorijali, prezentacije, pogled izbliza na dizajn i funkcionalne mogućnoosti proizvoda, najbolje možete predstaviti na ovoj mreži.
  • Google+ - još jedna mreža sa mnogo kvalitetnih i obrazovanih korisnika, i vaše pojavljivanje na istoj se preporučuje.
  • LinkedIn- Poslovna mreža sa najviše poslovnih i profesionalnih profila, iz svih poslovnih oblasti. Tu vaša firma takodje može imati svoju stranicu
  • Slide Share- Ako ste se pitali gde možete na netu da okačite vašu Power Point prezentaciju, i da ona bude vidjena, ovo ja pravo mesto za to.
  • Pinterest
  • Instagram
itd, itd, ima je mnoštvo mreža ove su naj bolje rangirane, a ono što je naj važnije, treba sebe, svoj biznis na njima predstaviti mudro, biranim rečima (traženim rečima), kako bi bili pronadjeni. I što je jednako važno, obavezno sva svoja pojavljivanja na netu treba povezivati (linkovati) jedno s drugim

Znači neizostavno je imati svoje web stranice, dizajnirane i uredjene atraktivno, koje će zadržati posetioca, i pružiti mu jasnu navigacionu strukturu. Ako postignete da posetilac zabeleži vašu stranu, kako bi se opet na nju vratio, postigli ste traženi efekat.

Naravno vrlo je važno da pratite statistiku, vaših stranica, to jest ko ih posećuje, odakle dolazi, koliko se zadržava, itd. Potpuno besplatan alat omogućava vam Google:

 
GOOGLE  ANALITICS

Opustite se jer imate na raspolaganju potpuno besplatan i „Google analitics“ koji prati i beleži statistiku svakog sajta. Tu možete videti koliko ljudi je posetilo vaš sajt, iz koje države, koje reči su koristili kod pretraživanja pa su došli do vašeg sajta. Vrlo koristan alat zar ne?


 Imate i mnoge druge sajtove koji se time bave ali za detaljnije izveštaje treba platiti neki iznos.

Dakle ako ste u dilemi koje reči iskoristiti u sadržaju vašeg sajta a da to budu tražene reči imate mnogo alata na internetu, možete iskoristiti  Uber-Suggest. Ukucate vašu ključnu reč, i dobićete par stotina sugestija sličnih ali traženih termina koji pretraživači prepoznaju, to jest koje su tražene preko interneta.


Da bi omogućili posetiocima da sve što im se dopadne podele i sa drugima, na svojim stranama morate postaviti odgovarajuće linkove (dugmad )za deljenje na društvenim mrežama, ista možete videti u dnu  ovog posta. Najlakši način da to učinite je da posetite addthis.com, otvorite nalog i jednostavno prekopirate željene kodove dugmad na svoj sajt (za web dizajnere je to lak posao).

Uopšteno gledano potrebno  je 3  do 12 meseci, da bi ste videli efekte svog angažovanja na 'content marketing-u' i 'social media' prisustvu.
Da bi ste postigli pun efekat sprovodeći korake iz prethodne priče, možete to raditi na profesionalnom nivou tako što đe te angažovati profesionalni tim da to radi za vas a možete i samostalno ali bez iskustva, efekti su mnogo sporiji i umanjeni. Izbor je vaš.

Još jedan tip internet marketinga je Mail-marketing. To je marketing kampanja koja podrazumeva slanje elektronske pošte velikom broju primalaca, koje smatrate vašim potencijalnim klijentima. Ako ništa drugo najmanje što možete da postignete je da ih dovedete na svoj sajt. To potvrdjuje da je prezentacija vašeg proizvoda/usluge koju ste poslali, interesantnog sadržaja i dizajna.

I došli smo do ključne reči internet marketinga a to je dizajn: Dizajn vašeg proizvoda, dizajn vašeg pakovanja, dizajn web prezentacije, dizajn vaše marketing strategije. 
Srećno. i nikad se ne ustručavajte da potražite pomoć i dodatne informacije o onome đto ne znate ili nedovoljno znate. Ne zaboravite na internetu postoji odgovor za sve ili gotovo za sve, a na vama je da tu obezbedite svoje mesto.
  



петак, 10. јануар 2014.

Šta treba da znate o SMART mobilnim telefonima?

Na tržištu informacionih i telekomunikacionih tehnologija, mobilne tehnologije ubrzano preuzimaju primat. SMART mobilni telefoni, tablet računari, razvijaju se ogromnom brzinom, kako u domenu hardvera tako i u domenu softvera -aplikacija, i imaju sve širu primenu u svim oblastima šivota!

Šta je on što moramo da znamo o toj tehnologiji kako ne bi  izgubili korak sa vremenom u kome živimo?  U pogledu konfiguracije, hardverski koncept ovih uredjaja je malte ne identičan sa konceptom razvoja računarskih tehnologija, samo je sve spakovano u mnogo manji prostor, to jest prilagodjeno džepu, i to ih čini sve superiornijim.

Dakle osnovne komponente jednog smart telefona su kao i kod računara:
  • Procesor- radni takt kod novih modela je 1GHz pa naviše, s tim što je i tu osvojena i dual core tehnologija, i quad core tehnologija, to jest imamo procesore i sa dva i sa četiri jezgra.
  • RAM memorija -operativna memorija, je takodje već na zavidnom nivou, i noviji modeli počinju od 512MB pa naviše. Ako se sećate prvi Pentijum 4 računari koje smo kupovali imali su upola manje RAM memorije.
  • Grafički čip- kao i kod računara odgovoran je za grafiku na vašem displeyu.
  • Displey- Touch screen (ekran osetljiv na dodir) tehnologija je u širokoj primeni. Na raspolaganju više različitih tehnologija ekrana na dodir:TFT LCD, IPS-LCD, Resistive Touchscreen LCD, Capacitive Touchsceen LCD, OLED, AMOLED, Super AMOLED displays, itd. za one koji žele više informacija neka pogledaju ovde.
  • Operativni sistem- Kao što u domenu računarskih tehnologija oštru bitku vode Windows i Mecintosh, tao su u domenu mobilnih tehnologija dva dominantna i ljuta rivala ANDROID i iOS. Android OS je razvijen od strane Google kompanije, a iOS, od starne kompanije APPLE i on je namenjen njihovim brendovima smart mobilne tehnologije iPhone, iPad.
  • Kamera- Imate modele sa jednom i dve kamere i sa razlličitim optiškim mogućnostima (3,2MPix, 5Mpix pa naviše)
  • Eksterna i interna memorija- eksterna memorija je SD kartica, to jest njen kapacitet koju telefon prihvata-1Gb,2GB, pa sve i 32 GB. Interna memorija je memorija samog telefona za skladištenje podataka.
U slučaju da ste u situaciji da kupujete SMART mobilni telefon morate da obratite pažnju na sve prethodno pobrojane elemente.
Kvalitet slike na vašem displeyu, zavisiće od rezolucije, broja tačaka koji čine vašu sliku, kao i od spektra raspoloživih boja za oštriji prikaz :


U ovom postu osvrnućemo se na ANDROID operativni sistem i raspoložive aplikacije koje svaki moderan korisnik svakodnevno ima potrebu da koristi, bilo privatno bilo u poslovne svrhe.

Znači Google je stavio na raspolaganje Google Play  internet skladište ogromnomnog broja aplikacija, i vi naravno treba da imate pristup internetu na vašem telefonu, kako bi preuzeli željenu aplikaciju.
Pristup internetu je najbolje imati kao deo vašeg paketa koji vam nudi vaš mobilni operater, u protivnom je mnogo skuplji. Druga varijanta za pristup interneti je WiFi pristup internetu , koji gotovo svaki smart telefon ima i ako imate mrežu na raspolaganju možete pristupiti internetu.
Mreža može biti od nekog rutera ili sa nekog drugog telefona - koristeći aplikaciju hot spot.


Kao što vidite imate na raspolaganju kako pretraživač Chrome, tako i aplikaciju da proverit svoju elektronsku poštu, da primate i šaljete mejlove.

Narvno možete da koristite i društvene mreže - Facebook, Youtube, a možete da koristite i Skype, poznati softver za besplatnu pisanu, glasovnu i video komunikaciju, sa bilo kime ma gde se nalazio u svetu.


Ukoliko vam je ograničen protok prema internetu , Android vam nudi da pratite protok podataka koji ste napravili prema internetu, što je vrlo korisno  kao prevencija da ne prekoračite dozvoljeni paket podataka, što zna da bude vrlo skupo.


Ist tako je važno ukoliko nemate neograničen pristup internetu , ili je ograničen, obavezno isključite automatsko ažuriranje aplikacija, jer to može da napravi protok mimo vašeg znanja.

Android OS za sada još uvek nije u tolikoj meri izložen napadima malicioznih programa- virusa, sa interneta ali je poželjno da instalirate antivirus, koji imate besplatno u Google Play prodavnici.


I mnoge druge aplikacije su na raspolaganju, za poslovne ljude, pristup raznim poslovnim sadržajima, jer svi važni web sajtovi optimizirani su i za prikaz na mobilnom telefonu. Tako su na raspolaganju i mogućnosti da obavljate finansijske transakcije, da pratite stanje na berzi, da pravite rezervacije, da koristite edukatvne sadržaje.it.
Jednom rečju, sada imate računar u džepu na raspolaganju samo je pitanje vašeg budžeta i znanja, do kojih granica će te da odete.
Vaš pametni mobilni možete da povežete sa perifernim uredjajima- štampačem, projektorom, laptopom, preko USB veze a isto tako i preko Bluetooth veze.

Opis jednog smart telefona izgleda ovako:


Opis proizvoda
Proizvođač
Samsung
Model
I8190 Galaxy S III Mini
Oblik
Touch-screen
Podržane mreže
1800 MHz, 1900 MHz, HSDPA, 850 MHz, 900 MHz
Podržani mrežni standardi
GSM, GPRS, EDGE, HSDPA
Tip ekrana
Super AMOLED osetljiv na dodir
Dijagonala ekrana
4.0 "
Rezolucija ekrana
480 X 800
Broj boja ekrana
16.777.216
Tastatura
Touchscreen
Procesor
Cortex A9
Takt procesora
1 GHz
Broj jezgara
Dual-Core
Glavna kamera
5 megapiksela
Rezolucija fotografija
2592 x 1944
Video zapis
1080 X 720 (HD)
Ostale funkcije kamere
Video zapis, Detekcija lica, Touch focus, Panorama, Geotagging, Blic, Autofokus
Pomoćna kamera
0.3 megapiksela
RAM memorija
1 GB
Interna memorija telefona
8 GB
Eksterna memorija telefona
microSD (do 32 GB)
FM radio prijemnik
Da
Spikerfon
Da
Zvučnici
Mono
Ostale podržane funkcije
Kalkulator, Kalendar, Alarm, Pozivanje glasom, Snimanje glasa, Vibracija, Kompas, Akcelerometar, Komandovanje glasom
Tehnologije za prenos podataka
EMS, WAP, WiFi, GPS, SyncML, NFC, DLNA, GLONASS, SMS, MMS
Podržani audio-video formati
MP3, MP4, H.263, H.264, XviD, DivX, AAC, WAV
Format melodija
AAC, MP3, WAV
Žičane konekcije
USB 2.0, 3.5 mm audio
Bežične konekcije
Bluetooth, Wi-Fi hotspot, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct
SAR vrednost
0.52 W/kg
Baterija
Li-ion
Operativni sistem
Android 4
Visina
121.6mm
Širina
63mm
Debljina
9.9mm
Težina
111.5 grama

недеља, 5. јануар 2014.

Traženje posla putem društvenih mreža

Pojam vremena možda jeste relativan, ali se čini da ga nije mnogo proteklo od kada je 1991. Britanac Tim Berners – Lee kreirao World Wide Web (WWW) i prvi Internet sajt. 
Sa pojavom društvenih mreža, korišćenje Interneta dobija još jednu novu dimenziju. Društvene mreže pružaju veću dostupnost informacija koje vam mogu biti od koristi na različitim nivoima, pa i u sferi zaposlenja. U daljem tekstu ćemo se baviti najpopularnijim društvenim mrežama i načinima na koje ih možete iskoristiti pri traženju posla.

 Izvor ilustracije: www.freedigitalphotos.net

Linkedin i traženje posla

Nema sumnje da ništa nije promenilo svet regrutovanja kao pojava LinkedIn-a.
LinkedIn ili „Facebook profesionalaca“ kako smo ga u početku nazivali je odlično mesto za susret i komunikaciju onih koji traže (novi) posao i potencijalnih poslodavaca ili regruterskih kuća. Međutim, od izgleda profila na LinkedIn-u, ali i načina na koji se vrši interakcija između ove dve grupe umnogome zavisi ishod ovog procesa. Izdvojili smo neke od saveta koji bi mogli biti od koristi onima koji ovim putem traže posao.
Pre svega, kandidati često zaborave da poboljšaju vidljivost svog LI profila. Vidljivost se odnosi na to koliko lako bi neko mogao kroz pretragu (bilo Linkedin ili Google) da nađe vaš profil. Generalno, preporuka je da se pri kreiranju profila upotrebljavaju reči koje bi vas mogle svrstati u grupu sa ostalim osobama koje imaju isto zanimanje kao i vi, bez obzira na to kako glasi zvaničan naziv vaše pozicije u trenutnoj kompaniji (iako i on treba da se nađe u tekstu vašeg profila). Ovo će onima, koji imaju želju da stupe u kontakt sa profesionalcima kao što ste vi, pružiti mogućnost da vas „vide“ čim unesu određenu ključnu reč u polje za pretraživanje. 
U polje „contact info“, potrudite se da unesete svoje privatne mail adrese ili brojeve telefona. U protivnom, dobijaćete manje poslovnih prilika za potencijalnu promenu radnog mesta jer će vam drugi opreznije pristupati.
Preporuka kandidatima je da hronološki opišu svoju karijeru gde bi na samom vrhu dela posvećenog iskustvu trebalo da stoji trenutna pozicija i mesto zaposlenja. Kao i u slučaju biografije, i u ovom slučaju treba se više fokusirati na pozicije koje su od važnosti za vaš dalji profesionalni razvoj. Nemojte pretrpavati profil nepotrebnim informacijama. Najbolje je da ukratko, po stavkama, date opis vaših trenutnih dužnosti na trenutnom i prošlim radnim mestima. 
Budite iskreni. Jedno je uskratiti informaciju koju smatrate nerelevantnom za vaš dalji razvoj (na primer, neki povremeni posao koji ste obavljali za vreme studija), a sasvim drugo je izmišljati pozicije ili kompanije u kojima ste radili. Ne zaboravite da su na LinkedInu svi na neki način povezani i da je pitanje trenutka kada će neistina zapasti za oko nekom ko vas profesionalno poznaje.
Pažljivo birajte fotografiju za svoj profil. Iako će vam neki HR stručnjaci reći da fotografija ne sme da bude od važnosti za vaš posao, fotografija na kojoj ste blago nasmejani ili u radnom okruženju svakako vam može biti samo još jedan plus. Ponekad je i neka zanimljiva fotografija dobrodošla. Pod zanimljivošću mislimo na originalne ideje, ali ne i na fotografije sa žurke ili momačke večeri.
Koristite engleski jezik. Ova debata se čini „najbolnijom“ od svih. Bez obzira na aktuelne diskusije koje se tiču srpskog jezika, njegovog bogatstva izraza, lepote i upotrebe u poslovnoj komunikaciji, činjenica je da kandidatu treba da bude u interesu da stupi u kontakt sa što većim brojem ljudi. LinkedIn ne koriste samo ljudi sa ovih podneblja već ljudi širom sveta i iz internacionalnih kompanija koji bi možda želeli baš da stupe u kontakt sa osobom vaših sposobnosti i interesovanja. Zapitajte se da li će u „search tab“ uneti reč „računovođa“ ili „accountant“. Nikome nije u interesu da proces traženja kandidata za neki posao bude duži i komplikovaniji.  
Povezujte se sa ljudima. Dobro sročen LI profil vam neće značiti mnogo ukoliko imate svega tri konekcije. Pažljivo targetirajte kompanije sa kojima želite da budete u kontaktu i povežite se sa ključnim licima. 
Većina kompanija i HR agencija ima svoju LinkedIn stranicu i svoju LinkedIn grupu. Ukoliko odaberete da se na oglas koji je putem ovog medija objavljen javite na isti taj način, potrudite se da vaša komunikacija bude poslovna. To, naravno, ne znači da treba da nastupite „prestrogo“, već da ispoštujete neke osnove poslovne komunikacije. Potrudite se da ne zvučite neformalno. Srdačni pozdravi i lepe želje za praznike su vrlo lep gest, ali šaljivim komentarima ovde nije mesto jer ne ostavljaju dobar utisak na poslodavca. Takođe, potrudite se da poštujete pravopisna pravila. Slovne ili sitne greške se lako dešavaju, ali upadljive pravopisne greške ostavljaju vrlo negativan utisak. 

 

Facebook i traženje posla


Većina stručnjaka iz oblasti Ljudskih resursa bi se složila da je profil na Facebook-u apsolutno privatna stvar. Međutim, nije poznato koliko potencijalnih poslodavaca iz znatiželje i radoznalosti odluči da proveri da li njihovi potencijalni (ili trenutno) zaposleni imaju Facebook profil i šta se na njemu nalazi. Ukoliko spadate među one hrabre koji će čvrsto ostati pri stavu da je Facebook lična stvar, verovatno se nećete obazirati na naše savete što se ovog načina komunikacije tiče. Ukoliko ipak spadate u opreznu većinu, bilo bi dobro da na umu imate nekoliko stavki.
Što se tiče vidljivosti Facebook profila i ličnih podataka, ukoliko postoji nešto što želite da ostavite samo za uzak krug ljudi, pažljivo istražite podešavanja Facebook profila.  Postoji i opcija da vaš Facebook profil uopšte ne izlazi u search-u.  
Facebook, naravno, nije samo povod za strepnju već medij čije prednosti možete itekako iskoristiti. Većina HR agencija danas ima svoj Facebook profil. HR agencije Facebook koriste kao jedan komunikacijski medij više, ali nije preporuka da se na konkurse objavljene ovim putem javljate na isti taj način. Pročitajte pažljivo oglas i pošaljite biografiju na mail adresu navedenu u okviru oglasa. „Like“-ujte stranice kompanija sa kojima želite da budete u toku, ukoliko ih poseduju. Neke Kompanije Facebook koriste i kao marketinški medij, ali i kao način da dođu do potencijalno zanimljivih biografija. Nekad je dovoljno da u periodu dokolice bacite pogled na Facebook i shvatite da neko od vaših prijatelja poznaje nekog kome je potreban zaposleni baš kao što ste vi. Facebook vam pruža tu priliku da preko poznanika saznate da je u nekoj kompaniji upravo otvorena neka zanimljiva pozicija. Nekad je presudna upravo izloženost informacijama za bilo kakvu promenu u profesionalnom životu. To i dobar utisak na razgovoru. Do razgovora je, međutim, upravo često najteže doći.

 

Twitter i traženje posla


Ukoliko imate Twitter nalog, verovatno vas na otvaranje profila nije motivisala potreba da nađete posao, ali ukoliko ste ipak u potrazi za poslom, nema razloga da ne iskoristite i njegove mogućnosti.
Ukoliko se odlučite na ovaj korak, onda bi bilo dobro da svoj nalog učinite nešto zanimljivijim za potencijalne poslodavce. Za početak, ne bi bilo loše da u nalog uključite link ka vašoj online biografiji. Time bi na izvestan način bilo ispoštovano pravilo „kratke forme“ za koju je Twitter sinonim, a opet biste učinili dosta za svoju „vidljivost“ u virtuelnom svetu. Ukoliko vam se ovaj potez možda čini previše ekstremnim, možete sebe u par reči predstaviti kao profesionalca u sferi iz koje potičete i postaviti to na svoj Twitter nalog.
Twitter pruža sjajnu mogućnost da sjedini upravo one informacije koje vam mogu biti od značaja time što se svi tvitovi koji sadrže određeni hešteg (eng. hashtag) grupišu u jedinstveni pregled. Hešteg #posao vam već na startu moće biti od pomoći. Ovo, naravno, ne znači da ćem vam svaki objavljeni tvit u određenoj grupi biti od koristi, ali broj onih informativnih nadmašuje broj onih sa kojima to nije slučaj.

Twitter nam takođe pruža mogućnost da se povežemo sa ljudima do kojih bismo inače teško došli jer ih ne poznajemo. Ukoliko “zapratite“ kompanije ili ljude čiji vam kontakti mogu biti od pomoći što se tiče zaposlenja ili oni za koje mislite da mogu imati značajne informacije o zaposlenju (na primer, HR agencije), pružiće vam se mogućnost da u svakom trenutku budete na samom izvoru potencijalno značajnih informacija.
Ne morate samo tražiti posao preko Twittera. On vam može biti od pomoći i ukoliko želite da se profesionalno usavršavate na trenutnom radnom mestu. Možete postati „follower“ onih pojedinaca ili preduzeća čiji saveti ili tvitovi bi vam pomogli da poboljšate svoju profesionalnu stranu. Jednom kada krenete da koristite Twitter, bićete sve više opčinjeni njegovim opcijama, jer on bez sumnje predstavlja pravo čvorište informacija.
Trendovi u sferi zapošljavanja zavise od velikog broja faktora. Skorašnja iskustva iz sfere Ljudskih resursa ukazuju na to da je na ovim prostorima trenutno najteže doći do prvog zaposlenja. Ukoliko spadate u grupu onih koji su trenutno zaposleni, a menjali bi svoj posao, onda pored ovih saveta sigurno imate i prednost više koja se ogleda u kontaktima koje ste stekli. Bez obzira na to u koju od ove dve grupe spadate, imajte na umu da je traženje posla jedini posao sa dvadesetčetvoročasovnim radnim vremenom.
Autor: Nađa Mojsić, HR Konsultant
Izvor: Hill International
http://www.hill.rs/trazenje-posla-putem-drustvenih-mreza/
Sajtovi sa oglasima za posao u Srbiji:

четвртак, 2. јануар 2014.

Kako da odaberete digitalni foto aparat




Bilo da želite da kupite jednostavan aparat sa kojim možete da spavate dok je u džepu, ili neki sa izmenjivim objektivima i gomilom kontrola,  ili pak nešto izmedju, ovde ćemo da sistematizujemo najvažnije stavke za perfektnu kameru (Englezi ga tako zovu)- foto aparat
Kod kupovine elektronskih uredjaja, digitalni aparat je najteži uredjaj za odabir. Ne samo što postoje na stotine modela medju kojima treba odabrati, već postoje i stotine različitih tipova prema nivou tehničke opremljenosti- od jednostavnog “nanišani i okini” do naprednog D-SLR i mirrorless (bez ogledala) aparata sa izmenjivim objektivima. Shvatiti, razumeti koji tip tačno želite, je prvi naj važniji zadatak, pa morate u startu da postavite sebi nekoliko naj važnijih pitanja: Želite li kameru koja će zahtevati minimum napora ili je perfektan snimak vaš prioritet? Koliki nivo zumiranja vam je potreban? Ako ste zainteresovani za model sa izmenjivim objektivima, da li ste pobornik ideje zvane “bright optical viewfinder” , opticki pretrazivac osvetljenosti, ili ste ipak za manji aparat koji ima mog’nost izmene objektiva ali radi kao “ “nanisani i okini” model?
Postoje pet osnovnih klasa kamera koje treba razmatrati kad kupujete i ovde ćemo pokušati da pomognemo da odlučite šta zadovoljava vaše potrebe i šta je u skladu sa vašim budžetom.

Za početnike  i one koji ne putuju tako često izbor je-  Compact Point-and-Shoot.

 




 U slobodnom prevodu “Nanišani i okini” aparat je najmanji i najlakši za upotrebu. I naj napredniji D-SLR imaju potpuno automatske verzije, jer početnici mogu biti opterećeni prevelikim brojem komandi i kontrola. Ovaj Compact Point-and-Shoot model je naj jednostavniji jer ima samo nekoliko komandi pozadi.
Neobavezni fotografi mogu ponešto i naučiti o fotografiji, ali ovaj tip je dizajniran tako da ne razmišljate mnogo o podešavanjima.
Kada birate ovaj tip kamere, treba da obratite pažnju na nekoliko stvari. Prva stvar je broj megapixela.
To  i nije toliko važno kao što je nekad bilo, jer sada ih većina kamera ima dovoljno za pravljenje velikih štampanih formata. Takodje, mali aparat sa velikom rezolucijom ne mora da obezbedi najbolje fotografije. Tanak fotoaparat spakovan sa 18 megapixel-a će najverovatnije trpeti situaciju nedostatka svetlosti kad želite veća ISO podešavanja. Prema tome kod ovog tipa aparata samo praktična proba daje najbolje informacije o kvalitetu.
Sledeća stvar koja je od značaja jeste ZOOM i fokalna dužina koju pokriva objektiv. Ako imate dva fotoaparata sa 5x optičkog zuma, ali jedan pokriva  24-120mm a drugi pokriva 35-175mm , prvi će biti bolji za širokougaone foto zapise a drugi će imati pomalo “tele foto” karakteristike.
Postoji još dodatnih osobina koje bi ste želeli da razmotrite, kao što je kvalitet LCD displeya. Najnoviji modeli danas podržavaju stabilizaciju imidža i HD video zapis.
Treba obratiti pažnju i na napajanje, to jest bateriju jer postoje baterije za jednokratnu upotrebu( one traju kraće), i punjive koje i duže traju. Naravno da su aparati sa punjivom baterijom skuplji.

Za one koje žele da se što više približe akciji, izbor je – Superzoom aparat


Superzoom aparat dolazi u dve varijante – kompaktni i standardni. Za kompakt modele očekuje se od vas anagažovanost i znanje kao i kod prethodno objašnjenih modela -  Compact Point-and-Shoot. Zoom factor može da bude i 21X, a ako želite nešto još moćnije, imate i to na raspolaganju. Veliki superzoom modeli izgledaju kao minijaturni D-SLR, i generalno poseduju elektronski pretraživač (EVF) kao dodatak LCD displeju odnazad.

Da pojasnimo nešto, lakše je držati aparat stabilno ako je prislonjen na oko, nego na daljini dužine vaših ruku ),vezano za elektronski pretraživač.

Veliki superzoom može biti perfektna putna kamera, foto aparat. Ne moše da ponudi SLR (Single-lens reflex camera) kvalitet ali je bolje od manjeg # point-and-shoots# i kompaktnog superzoom modela.

Ne morate da nosite dodatne objective, a postoji npr. zoom factor 42x Fujifilm FinePix HS50EXR.

Veliki sensor, bez zoom-a

Tokom proteklih nekoliko godina smo videli malo atavizma na tržištu u domenu digitalnih fotoaparata.

Ovo su aparati sa primarnim objektivom i sa neuobičajeno velikim otvorom napred, što omogućava najbolji kvalitet u najmanjem pakovanju.



Osvrt na najbolje kompaktne fotoaparate sa izmenjivim objektivom



Za tradicionaliste koji beskrompomisno zahtevaju kvalitet- Digitalni SRL (Digital single-lens reflex) fotoaparat. I tako smo došli do vrha piramide, do je DSLR. To je veći, teži i skuplji od drugih i takodje nudi najveći imidž senzor, veću brzinu fokusa, i širi izbor objektiva. Kao i kod kompaktnog aparata sa izmenjivim objektivom, moraćete da se držite objektiva koji je kompatibilan sa odgovarajućom kamerom. Canon i Nikon imaju naj kompletniji izbor.



Imate senzore u dve veličine-, zavisno od cene- APS-C sensor, koji pokriva manje od polovine površine 35milimetarskog frejma. Entuzijasti i zahtevni korisnici koriste puni frejm sensor. Prvi je jeftinji naravno.



Saveti za fotografe početnike


Ne morate biti profesionalac da bi  ste napravili vrhunsku fotografiju. Jednostavno sledite sledeće savete kako bi ste poboljšali kvalitet vaših foto zapisa. Digitalna ftografija je donela pravu revoluciju i slobodu u sveri fotografije. Pravi se više nego ikad foto zapisa i isti dele na društvenim mrežama.






  1.     Najlakše pravilo za pamćenje i primenu je – pravilo trećine. Generalno , zamislite vaš frejm podeljen na 3x3, to jest devet kvadranata. Pokušajte da ravnjate metu vaše fotografije prema tim zamišljenim linijama odnosno zamislite vaš imidž podeljen u ta devet kvadranata. Mnoge kamere i nude opciju rešetkastog deljenja kod okidanja, kaoopciju za uključivanje.
  2.     Podesite ekspoziciju, ako radite u manualnom modu. Ako li je digitalni aparat u pitanju on će automatski odrediti ekspoziciju.Generalno gledano, digitalni aparat posmatra scenu koju slikate i pokušava da odredi shodno osvetljenosti ambijenta, koliko dugo će otvor objektiva biti otvoren da bi prikaz bio korektan u pogledu osvetljenosti.Ako je fotografija previše tamna ili previše svetla, jednostavno, jednostavno ili promenite mod slikanja ili na +/- promenite vrednost u plusu ili u minusu.
  3.    Izabertite pravi mod. Ako snimate neku brzu akciju izaberete Shutter Priority “S” mode, tako povećate brzinu uzimanja snimka- podešavanjem na 1/125 sekundi ili brže, kao da zamrznete neki momenat. Ako je slabo svatlu u prostoriji odaberete  Aperture Priority ("A") mode da bi ste obezbedili da što više svetlosti uđe u objektiv  (kroz sočivo objektiva). Ako koristite tripod (tronožni stalak), da bi slika imala jasnoću po dubini, kako za bliže objekte tako i one dalje, takođe imate mod na raspolaganju.
  4.   Posmatrajte beli balans. Vaša kamera automatski podešava balans beline u skladu sa svetlosnim ambijentom u kome slikate. Različito svetlo je sastavljeno od različitih vrsta boja- sunčeva svetlost je za vaš aparat plava, wolfram osvetljnje je žuto, fluoroescentno je pomalo zeleno. U većini slučajeva aparat automatski detektuje tip svetlosti i podesite fotografiju da izgleda prirodno. Ako slikate u uslovima mešovite svetlosti, možete podesiti beli balans manuelno, a napredniji D-SLR aparati ima WB dugme za podešavanje.
  5.     Ako slikate napolju i osoba koju slikate je izložena suncu, ne treba da joj sunce bude s’ledja. Ako već morate tako, onda iskoristite blic za osvetljenje prirodne senke.
  6.   Koristite blic mudro. Blic može da bude i suvišan ako slikate izbliza lice ili drugi detalj, pa deluje kao duh. Izmaknite se pa zumirajte ili kompenzujte blic, jer mnogi aparati imaju mogućnost da smanjite  ili pojačate svetlo blica, shodno zahtevima. 
  7.   Stavite svetlosni difuzer. Ako smanjenje intenziteta svetlosti blica ne daje rezultate, možeet dodati difuzer da napravite disperziju (rasipanje svetlosti). Za to imate razne tutorijale i savete za improvizaciju.
  8.     Koristite tripod ili monopod. U situacijama gde je potrebno čekanje prave šanse za fotografiju to je naj poželjnije rešenje.




Na kraju krajeva ne zaboravite i činjenicu da mnoge fotografije možete i kasnije dorađivati pomoću različitih softvera: Picasa, iPhoto…Možete i alatima koje već imate u svom računaru, više amaterski. Pogledaj više u postu:

Obrada i manipulacija fotografijama



KOMPJUTERIJA Servis - Dozvolite da se predstavimo, mi rešavamo svaki problem sa Vašim računarom,tabletom, LCD televizorom i savetujemo

Dragi naši verni pratioci i klijenti, KOMPJUTERIJA SERVIS je zaokružen i kompletan servisni sistem, koji na kvalitetan i pristupačana nači...